Своєрідний сумний рекорд було зафіксовано минулого тижня на черговому засіданні адміністративної комісії міськвиконкому. За поміж всіх справ, розглянутих тоді комісією, особливу нашу увагу привернула одна. Виявилося, що одна із сімей, яка проживає у самому центрі міста — у будинку №17 по вулиці Чорновола, винна за послуги з теплопостачання ...25233 гривні. Це ж скільки часу треба було не платити. Названа цифра просто шокувала, тому інші суми боргів, наприклад, у десять тисяч гривень за те ж таки тепло, здавалися вже ледь не сміхотворними.Не такими малозначними вони видаються для самого теплоенерго, якому населення винне мільйони гривень.
Тому тут пробують збирати заборгованість по крупинах: десь завдяки роботі адмінкомісії, десь — за сприяння суду та виконавчої служби. Як це робиться на практиці, отримали змогу переконатися і наші журналісти, котрі минулого тижня вирушили у своєрідний рейд до осель боржників, організований спільними зусиллями виконавчої служби міста та теплоенерго. Крім репортерів, до участі у рейді залучили у працівників міліції. Як показали наступні події — не даремно: у деяких помешканнях боржники появу державних виконавців сприймали, м’яко кажучи, не надто адекватно.
Здавалося б, що тут складного: стягнути боргу за вже винесеним рішенням суду з цього приводу. Виявляється, не так все й просто. Чимало боржників на виклики держвиконавців просто не з’являються, тому стягнути з них заборговані гроші вкрай проблематично.
Тому, у таких випадках виконавча служба діє за правилом: “Маєте борги? Тоді ми йдемо до вас”. Проте, навіть такі візити до домівок неплатників не завжди є ефективними: господарів або немає вдома, або вони просто не відчиняють двері. Так було, наприклад, із бердичівлянином, який проживає у будинку №20 по вулиці Карла Маркса. Господаря, який винен теплоенерго близько восьми тисяч гривень, вдома не виявилося. За розповідями сусідів, чоловік до господи навідується дуже рідко, оскільки переховується від виконавчої служби.
А от, щоб “спіймати” власницю квартири у будинку №2 по вулиці Сестер Сломницьких, довелося вдатися до певних хитрощів: жінка добре знає свого дільничого інспектора і завжди відчиняє йому двері. Тому “виманити” її на сходинкову клітину доручили якраз дільничому. Жінка двері люб’язно відчинила, але помітивши державного виконавця, миттєво кинулася до квартири і забарикадувалася там. Оскільки без санкції суду виконавці не мають права примусово увійти до помешкання, у цьому випадку було прийнято рішення виставити квартиру боржниці на продаж, адже вона винна теплопостачальникам вже понад п’ятнадцять тисяч гривень і ця сума постійно зростає.
Не відчинили двері і в іншій квартирі — у будинку №29 по вулиці Раскової, хоча господарі знаходилися вдома. Про це чітко сигналізував характерний шум. Сусіди розповіли, що напередодні сім’я, у якій є одна пенсіонерка, отримала пенсію, то ж тепер її просто пропиває.
Могли не застати господарів і у будинку по вулиці Чкалова. Проте, допоки виконавці приймали рішення: чекати господарів чи повернутися сюди згодом, власники квартири якраз прийшли додому. Однак, до квартири непроханих гостей, очікувано, не впустили. Тому їх було письмово попереджено про необхідність у десятиденний термін погасити наявний борг. У протилежному випадку також ставитиметься питання про продаж квартири.
А от чоловік, який проживає у будинку №50-б по вулиці Леніна, виявився менш “розторопним” - впустив до квартири і виконавців, і всіх інших учасників рейду. Хоча вірогідність застати його вдома була малою: за словами виконавців, цей чоловік є злісним боржником не лише перед теплоенерго, але й банками, у яких набрав кредитів і вчасно не погасив їх. Тому тепер також переховується. Візит до цієї квартири став і найбільш результативним. Так як чоловік повідомив, що немає грошей на погашення боргу (понад шість тисяч гривень), державні виконавці взялися описувати його майно — комп’ютер та телевізор. Чоловік спочатку якось мляво сприйняв цей факт, але коли зрозумів, що того вечора через борги позбавиться і комп’ютера і телевізора, раптово “пригадав”, що офіційно працевлаштований. Це одразу ж змінило ситуацію. Хоча на вказані побутові речі й наклали арешт, відбирати їх не стали. Натомість, виконавчий лист направлено за місцем роботи чоловіка і тепер борги стягуватимуться із його заробітної плати.
Того дня і виконавці, й інші учасники рейду ходили по квартирах боржників до пізнього вечора. І хоча не кожен візит можна назвати ефективним, вони є необхідними, вважають і в теплоенерго, і у виконавчій службі. Адже лише таким чином можна хоч якось вплинути на покращення платіжної дисципліни споживачів: під страхом реально втратити своє майно (у тому числі — житло) неплатники знаходять можливість розрахуватися по своїх боргах.
До речі, на думку працівників теплоенерго, висловленими в ході рейду, саме острах того, що через неплатежі можна опинитися на вулиці або заплатити ще більше, є найбільш дієвим заходом у боротьбі із боржниками. Наприклад, за спостереженнями, після того, як було оприлюднено інформацію про те, що через невчасну оплату комунальних послуг нараховуватиметься пеня, платежі населення дещо зросли. Але зараз, коли ця система реально не діє, ситуація знову погіршилася. Тому у теплоенерго, як і в інших житлово-комунальних підприємствах, з нетерпінням очікують на прийняття закону, який дозволятиме без зайвих бюрократичних процедур позбавляти житла злісних неплатників. Може, вони хоч тоді схаменуться...
|