Рівно три місяці тому парламент прийняв закон, який має повністю змінити систему кримінального судочинства. Мова йде про новий Кримінальний процесуальний Кодекс України, який набере чинності з 19 листопада цього року.
За цей час мають бути впроваджені всі необхідні заходи, аби закон одразу “запрацював”. Серед них - внесення змін в інші нормативні акти, реорганізація деяких підрозділів у правоохоронних органах. У тому числі — має бути створений суд присяжних, який вже давно був передбачений Конституцією України, але реально у державі не існував. З 19 листопада ситуація зміниться.
Й у нас, так само, як і за кордоном, буде справжнісінький суд присяжних. Утворити цей суд мають місцеві органи влади.
У Бердичеві такий вирішили створити вже зараз, не чекаючи осені. Суд присяжних планують обрати вже найближчим часом. Принаймні, відповідний проект рішення ради з’явився на офіційному порталі міста.
Згідно із проектом названого рішення, членами суду присяжних у Бердичеві будуть 20 осіб. Серед запропонованих кандидатур — представники галузей культури, освіти і медицини міста: вчителі, бібліотекарі, медсестри, психологи, лаборанти та люди інших професій. До речі, до суду присяжних входитимуть лише троє чоловіків і аж сімнадцять жінок. Таким чином, долю вбивць та військових злочинців у Бердичеві вершитимуть, переважно, жінки. І нехай хтось після цього тільки скаже, що у нас якимось чином утискають права жінок, а бердичівляни не впроваджують у життя принципів гендерної рівності!
По суті, хоча юридично суд присяжних у Бердичеві і буде створено, але розглядатиме він далеко не всі категорії справ. Відповідно до закону, суд присяжних можливий тільки у тому випадку, якщо про це проситиме сам обвинувачений, і в разі, якщо йому загрожуватиме найвища міра покарання - довічне позбавлення волі. Такий вид покарання передбачений лише в 11 статтях Кримінального Кодексу.