|Городские новости|Форум|Бердичевский Чат|Предприятия города|Фотогалерея|Связь с администрацией|Видео Бердичева |Курси Валют|Гороскоп|Онлайн Радио|
События по категориям
Все новости
   • Город
   • Область
   • Культура
   • Общество, экономика
   • Бизнес
   • Спорт
   • Политика
   • Происшествия
   • Криминал
   • Другое


Поиск   
Архив новостей
«    Июль 2025    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 



Новости Бердичева и области
Информация
Eсли Вы хотите оставить комментарий к данной статье, то Вам необходимо зарегистрироваться на сайте.

Журналістське розслідування: отруєння в Журбинцях

Категория:
Не вщухає галас навколо масового отруєння людей в селі Журбинці Бердичівського району, завдяки якому про наш рідний край знову «дізналися» всі міста і села нашої країни. Трагедія сталася під час святкування престольного свята Петра і Павла у селі. З отруєнням у міську лікарню потрапило сімнадцять людей. Як було встановлено перевіркою СЕС, отруєння було викликане збудником сальмонельозу, який містився у стравах, що готувалися на свято.

Дана подія набула такого резонансного розголосу ще й через те, що деякі засоби масової інформації ще до оголошення результатів перевірки СЕС видали припущення постраждалих за факт. Ще більше плутанини внесли чутки, що потравилися майже всі жителі села, а медична допомога була не фаховою. Добавило «правди» втручання в процес політики…

Ми вирішили провести журналістське розслідування по факту отруєння учасників престольного свята. У ході розслідування ми спілкувалися з представниками СЕС, медичних закладів та жителями сіл, які приймали участь у святі.

Спочатку ми звернулись до керівництва Бердичівської СЕС щоб отримати офіційну інформацію про отруєння. Ось що нам стало відомо.

Захворювання людей в селі Журбинці Бердичівського району Житомирської області пов’язані зі святкуванням церковного свята Петра і Павла 12.07.12, коли відбувся святковий обід на відкритому повітрі.

Перші хворі почали поступати до інфекційного відділення після 20.00. 13.07.12, проте, клінічні прояви захворювання у всіх проявилися вже з 5.00-6.00 13.07.12. Тобто, інкубаційний період складає біля 12 годин, що разом з клінікою дає картину харчової токсикоінфекції (сальмонельозу), що було підтверджено 16.17.07.12 шляхом висіву від 18-х осіб Salmonella enteritidis, в тому числі 17.07.12 була висіяна сальмонела від 1 контактної особи – від хазяйки, на подвір’ї якої відбувалося приготування святкових страв. Наразі дослідження від інших хворих та контактних завершені: виділені сальмонели мають ідентичні профілі чутливості до антибіотиків.

Страви готували самі селяни (7 господарок). Приготування страв проводилося в літній кухні однієї з селянок (хазяйка не захворіла, але виявилася носієм сальмонельозу). Транспортування продовольчих товарів для приготування страв проводилося в кабіні вантажного автомобіля ЗІЛ 10.07.2012 з м. Бердичева.

Літня кухня не відповідає санітарним правилам через відсутнысть умов для дотримання технологічного процесу приготування страв, зберігання сировини та готової продукції. Також відсутня можливість миття посуду, інвентарю, рук працюючих при відсутності протічної води, наявності ванн для миття. Дезінфекція посуду, інвентарю не проводилась. До кухні був вільний доступ окрилених мух, так як не було проведено засітчення дверей та ін. Готова продукція зберігалася на столах, які були розташовані на подвір’ї приватного будинку при температурі навколишнього середовища (близько +30 град.).

Приготування страв проводилося з 5.00 12.07.12, а святковий обід почався після богослужіння в 12.00. Для проведення святкового обіду було приготовлено 11 страв. Коло контактних осіб, що приймали участь в святкуванні встановлено – бактеріологічні обстеження їх завершені. Відбулися подвірні обходи силами медичних працівників мережі ЦРЛ, районного інфекціоніста та працівників районної СЕС. 14.07.12 в рамках здійснення епідрозслідування та протиепідемічних заходів з місця приготування їжі доставлено на дослідження 26 проб продуктів харчування, 3 проби питної води та 30 змивів на патогенну флору.

Проведено обстеження на кишкову групу інфекцій 48-х осіб, що приймали участь в святкування, в їх число входять також 7 осіб, що займалися приготуванням їжі (вони також обстежені і на стафілокок ніс/зів). Крім того, відібрано 10 проб харчової продукції зі складу готової продукції яка надавалась спонсором.

За результатами бактеріологічних досліджень сальмонели ентеритідіс виділені з 8-х страв (домашньої ковбаси, тушеної капусти, хеку, смаженого в яйці, сиру, ковбаси копченої, шурпи (густий суп з м’ясом), голубців, налисників) та 6-х змивів з кухонного інвентарю, в тому числі з 2-х великих дерев’яних ложок, якими роздавалася їжа та 2-х розробних дошок, на яких проводилася розробка як сирої, так і готової продукції. Таке масивне забруднення патогенним мікроорганізмом відбувається, як правило, в осередку носія інфекції.

Факторів передачі інфекції виявилося багато – ними являються всі страви, з яких було виділено сальмонелу (перераховані вище). Заходи в осередку здійснювалися оперативно: був створений штаб осередку, що працював протягом всього часу існування осередку; 14.07.12 проведено засідання НПК при Бердичівській РДА; розроблений план локалізації та ліквідації осередку успішно виконаний.

Остаточну відповідь щодо чинників передачі та джерела збудника, що викликав дані захворювання дали результати антибіотикограми знайдених сальмонел: 18.07.12 встановлено, що всі винайдені сальмонели ентеритідіс (від хворих, носія, продуктів харчування та змивів) мають ідентичну антибіотикограму.

Таким чином на підставі аналізу даних антибактеріологічних досліджень та епідрозслідування, що було проведено в осередку захворювань, опитування хворих в лікарні, Бердичівська районна санепідслужба вважає джерелом збудника носія сальмонельозу, яким виявилася господарка, на подвір’ї якої та за допомогою кухонного інвентарю якої проводилося приготування святкового застілля.

Факторами передачі сальмонельозної токсикоінфекції виявилися страви, з яких виділені сальмонели, а саме: домашня ковбаса, тушена капуста, хек, смажений в яйці, сир (нарізка), ковбаса копчена (нарізка), шурпа (густий суп з м’ясом), голубці, налисники з творогом. Контамінація факторів передачі могла відбутися як безпосередньо через руки господині, так і через кухонне приладдя.

Фактором, що сприяв швидкому розповсюдженню збудника, виявилася висока температура повітря (вище +30 градусів за Цельсієм).

Протиепідемічні заходи були проведені оперативно та у повному обсязі протягом 12 годин після отримання повідомлення про групове захворювання, завдяки чому вдалося швидко та чітко провести епіддіагностику щодо побутового спалаху харчової токсикоінфекції сальмонельозної етіології з встановленням джерела збудника та факторів передачі інфекції.

Така офіційна позиція СЕС по отруєнню в Журбинцях. Але «політична частина» чуток наполягала, що люди отруїлися рибою, а висновок СЕС не відповідає дійсності (…).

Розуміючи, що в такій заплутаній справі сидячи в редакції не розібратися, журналісти виїхали безпосередньо на місце трагічних подій – в село Журбинці Бердичівського району, де намагалися зібрати інформацію і докопатися до правди, що ж насправді сталося під час святкового застілля, і що «згідно чуток» намагаються приховати від громадськості.

Отримані нами результати журналістського розслідування підтвердили деякі чутки. Адже виявилося, що насправді отруєних людей не сімнадцять, а близько сорока. Та питання тут не в кваліфікації медиків, а в… дивному відношенню отруєних учасників свята до свого здоров’я та здоров’я своїх родин – багато з них лікувалися самотужки, бо не хотіли робити повторні баканалізи, та щоб «хату не засипали порошком». Про це нам розповіли самі постраждалі.

Але розповіді були теж дивні. На журналістів селяни дивились як на ворогів, і ніякої інформації давати не хотіли. Спочатку ми не могли зрозуміти, що відбувається, але потім одна з бабусь відкрила «таємницю»: один з потенційних кандидатів до ВР пообіцяв постраждалим людям компенсувати витрати на лікування, але цей потенційний кандидат звинувачує в отруєнні селян іншого потенційного кандидата, який надав селянам рибу для свята. Ось люди й не хочуть давати ніяких пояснень, бояться «щось не те сказати», і не отримати компенсації.

Не знаючи імен та прізвищ постраждалих людей (які не розголошуються в зв’язку з законом про захист персональних даних), ми просто навмання під’їжджали до будинків і розпитували людей, чи були вони на обіді після Престольного свята і чи не отруїлися там. Всього ми опитали близько двадцяти людей з Журбинців та ще декілька жителів прилеглих сіл (Половецького, Никонівки та інших), представники яких теж приймали участь у святкуванні та отримали харчові отруєння.

Хочемо навести для Вас кілька діалогів з місцевими жителями, щоб Ви могли самі побачити їх погляд на трагедію в їх рідному селі. Ми звернули увагу, що місцеві жителі не особливо прагнуть розповідати про цю подію, та відмовляються вказувати свої прізвища, щоб потім у них не виникло проблем.

- Ну, я була там присутня, що я можу Вам сказати? Ви краще попитайте тих, хто потруївся, – говорить нам ще молода жіночка. - Я ні на що не скаржуся, претензій ні до кого не маю: ні до депутатів, ні до будь-кого. Особисто я не отруїлася та вважаю, що всі продукти були свіжі та якісні, приготовано все теж було належним чином. Я працюю, і мені неприємності ні до чого. На святі крім мене було ще вісімдесят чоловік – от у них і питайте.

Користуючись нагодою запитуємо у неї, чи не знає вона скільки насправді потруїлося в той день людей, адже ходять плітки, що загальна кількість хворих була далеко за сімнадцять осіб. І отримуємо відповідь, яка нас вражає. Виявляється, що сімнадцять людей – це лише ті, хто пролікувався у центральній міській лікарні, а насправді їх було близько сорока. Багато хто з захворівших лікувався вдома, деякі з них відвідували місцеву амбулаторію. При цьому наша співрозмовниця (як і всі інші жителі села Журбинці) з офіційним заключенням санстанції не знайома, і досі не знає, з-за чого трапилася біда.

Згідно з висновком санітарно-епідеміологічної служби на підставі аналізу бактеріологічних досліджень та епідрозслідувань, Бердичівська районна СЕС вважає джерелом збудника носій сальмонельозу, яким виявилася одна з жінок, що брала участь у приготуванні страв, і кухонний інвентар якої використовувався у підготовці до святкового застілля. Факторами передачі сальмонельозної токсикоінфекції виявилися страви, з яких виділені сальмонели, а саме: домашня ковбаса, тушена капуста, хек, смажений в яйці, сир та ковбаса копчена (нарізка), шурпа, голубці, налисники з творогом. При цьому передавалася інфекція виключно через руки господині і її кухонне знаряддя.

«Особисто я їла все з яйцем, і не захворіла, – переконує нас жіночка, – та з копчених страв я нічого не їла, намагалася вживати все натуральне. Горох, пампушки, котлету, наприклад».

Трішки проїхавши по селу потрапляємо до подвір’я ще однієї учасниці тих подій, яка стоїть з сусідкою на вулиці. «Може ще Ви нам щось розповісте? – звертаємося до стареньких. - А то люди говорять одне, санстанція інше, і ніяк не можна визначитися, що ж саме стало причиною отруєння людей. Можливо ви, як господині, зможете щось підказати.

- Скільки я можу розповідати? Тут вже стільки телеканалів та газет було, що й перерахувати тяжко. Ось таке от горе зробилося, а від чого - хто його знає. Кожен рік готуємо, а тут таке нещастя. Я здається рибою отруїлася, оскільки нічого більше не їла, а ось дід мій риби не їв, в основному налягав на гриби. І теж отруївся. А ось моя сусідка їла абсолютно все – і не втравилася.

- Я, наприклад, за весь час з’їв лише одну пампушку, гриби та окорочок, і ось маєш – ледве швидка врятувала, – втручається у розмову і сам господар, виходячи до нас. - А потім ще й друзів своїх втравив, коли взяв на роботу кільце домашньої ковбаси. Товариші мої її скуштували, і теж отруїлися.

- Раніше щось подібне було у селі, і що, на Вашу думку, могло стати причиною отруєння?

- Ніколи в житті! Кожен рік проводимо таке святкування, а з приводу отруєнь навіть не знаю. Все робили обережно і акуратно, навіть рушники взяли нові та стерильні. Вся риба та м'ясо були в морозильній камері, все куплялося свіже.

- Скажіть, а раніше Ви отримували допомогу від депутата обласної ради Олександра Ревеги?

- Раніше ми обходилися своїми силами, а цього року вирішили звернутися до Олександра Васильовича, адже він постійно допомагає в проведенні подібних свят людям зі Скаківки. Він пообіцяв допомогти і допоміг, безкоштовно виділивши нам продукцію зі свого заводу. Він гарно нам допоміг, а решту продуктів ми купляли вже в Бердичеві, одразу по приїзді поклали все в морозильну камеру, щоб не зіпсувалося. Там же ми зберігали і кілька кілець домашньої ковбаски та реберця, які купили в м’ясному павільйоні. Ніякої образи на Ревегу не тримаю, що він мені такого зробив? Тут зараз про нього багато поганого розказують молоді хлопці на джипах, та я не думаю, що він дійсно хотів потруїти людей. Мені здається, що він від щирого серця дав ці продукти, а що воно й від чого взялося - невідомо. Одні говорять, що потруїлися рибою, інші теж потрапили в лікарню, хоча й не куштували нічого з того, що передав до столу депутат. Я, наприклад, п’ять днів лежала з дідом в лікарні. На коридорі лежали, настільки було переповнене відділення. Та пройшло п’ять днів, як мене виштовхали звідти, сказавши що я вже здорова.

- То виходить, що Вас недолікували?

- Аякже, яке ж це лікування за п’ять днів? Звісно, спасибі лікарям та медсестрам за їх клопіт, адже вони постійно за нами наглядали. Хоч в день у мене разом з дідом витрачалося по триста гривень на медикаменти. Велике спасибі лікарям швидкої, які першими приїхали на допомогу моєму чоловіку, який впав у гарячку та почував себе вкрай погано. Вони (лікарі) відразу ж зробила йому кілька крапельниць та дочекалися, коли йому стане ліпше. І лише тоді транспортували його до лікарні.

Виявляється, що навіть ці люди нічого не знають про причини отруєння. Розповідаємо офіційну версію санстанції про хвору на сальмонельоз жінку. Старенькі пригадують, що у однієї з кухарок на лікарняному ліжку опинилися чоловік та дочка, та вона сама дивом не захворіла, що в принципі і не дивно, якщо вона вже являлася носієм небезпечної бактерії. Показуємо їм офіційний висновок санітарної станції, де йдеться про те, що збудник сальмонельозу виявлений на продуктах, що нарізалися у неї вдома та на її посуді. Так, все співпадає – продукти нарізалися безпосередньо у неї, деякий посуд теж належав саме цій жінці. Одна з наших співрозмовниць, якій пощастило уникнути отруєння, впевнено заявляє, що до її тарілок не торкалася – можливо саме тому і не захворіла на небезпечну хворобу.

Тож ми вирушили на подальші пошуки правди, які привели нас спочатку ще до кількох місцевих жителів, а потім вже й до медпрацівників одієї з амбулаторій, які мали більш детальну інформацію про кількість захворівших. По дорозі ми не припиняли розпитувати людей, і кожен з тих, хто отруївся, давав різну інформацію. Той їв рибу, той налисники, а та взагалі їла одні голубці. Так, ще одна літня жінка, що була на святі, розповіла про те, що вона частувалася лише картоплею, горохом та таким іншим, так як споживати в їжу шкідливі жирні продукти в її віці вже не можна. Каже, що спробувала з’їсти куряче стегенце, та воно чомусь їй не сподобалось, і бабуся відклала його в сторону. Мабуть, це й врятувало її від отруєння, адже трохи згодом ми з’ясували, що зі стегенцями теж було не все добре.

В амбулаторії медичні працівники дали нам всі необхідні пояснення з приводу того, що ж все-таки трапилося в селі Журбинці після святкового застілля на честь Престольного свята, і яка ж точна кількість потерпілих.

- Скажіть, будь ласка, яка точна цифра людей, що отруїлися – адже за словами багатьох місцевих жителів, кількість захворівших становить не сімнадцять осіб, а близько сорока. Що особисто Вам відомо по цьому питанню?

- Я навіть не знаю точної кількості всіх хворих, та їх було дуже багато. Це сімнадцять самих тяжких відправили до лікарні, а інші лікувалися вдома. Чи самостійно, чи проходили до нас в амбулаторію. Більшість з тих, хто отруївся, не захотіли афішувати свою хворобу, не бажаючи знаходитися під постійним наглядом санстанції та намагаючись перешкодити неприємній процедурі проведення дезинфекційних робіт у себе в будинку. Що стосується села Половецького, то там з десяти чоловік, що були в Журбинцях на обіді, отруїлося п’ятеро. В той же час в селі Журбинці лікування проводилося і на ФАПі, і на дому – особисто я прокапала трьох чоловік та ще п’ятьом надала роз’яснення, як потрібно лікуватися та лише видала їм таблетки.

- Скільки в середньому витратила грошей на лікування одна людина?

- В середньому - гривень триста. Є хворі, яким лікування обійшлося в вісімсот або тисячу гривень, та таких у нас одиниці. В основному багато грошей на лікування пішло у тих, хто затягнув час, намагаючись приховати свою хворобу, що дало ускладнення.

- Скажіть, а в Журбинцях виявили, хто ж був носієм сальмонельозу, і від чого потруїлися люди? Ми їздимо, опитуємо людей, і в нас зовсім різні відповіді. Деякі стверджують, що причина в неякісній рибі, інші, навпаки, їли рибу та почуваються в гарному стані без ознак отруєння.

- Не маю уявлення про причини отруєння, це потрібно питати в санстанції та інфекціоністів, які приїжджали сюди з міста. А з приводу страв - так воно і є, і стверджувати, що люди потруїлися від окремо взятого виду продуктів, ми не можемо. Спочатку думали, що збудник інфекції в яйцях, та санстанція нічого в них не знайшла.

- У нас є офіційний висновок санстанції, в якому вказано, що трегедія трапилася виключно за рахунок того, що одна з жінок, що займалася приготуванням їжі, була хвора на сальмонельоз, і це стало причиною отруєння.

- Так, ми чули такі плітки, та точне ім’я цієї особи, а також те, чи проводилися у неї вдома роботи по дезинфекції, мені не відомо. Однак висновки санстанції більш схожі на правду, адже від хворої на сальмонельоз жінки, що допомагала у підготовці до свята, інфекція могла вибірково потрапити в деякі види страв потроху. Це пояснює той факт, чому серед людей, які їли одні й ті самі продукти, одні захворіли, а інші – ні.

Усі діалоги з селянами (ми не змогли опублікувати їх усі через великий об’єм) вказують на те, що висновок СЕС має не тільки наукове та лабораторне, але й фактичне підґрунтя. Люди підтвердили, що отруєння відбулось не тільки продуктами, що були надані одним з потенційних кандидатів, але й іншими продуктами, придбаними селянами за свій кошт.

Після розмов з людьми ми звернулися до міської лікарні та попросили головного лікаря Бердичівської ЦМЛ пані Бабікову прокоментувати слова людей та чутки про незадовільне лікування.

Керівник медичного закладу заперечила такі чутки, оскільки повністю всі хворі пройшли необхідний курс лікування, і ні від кого з них скарг на дії лікарів не надходило. Так, дійсно, саме відділення, де перебували хворі, було переповнене, оскільки воно не розраховане на таку велику кількість хворих, що прибували і вдень і вночі. Люди лежали не лише у палатах, а й в коридорах, проте всім без виключення була надана якісна та повна медична допомога. Щоправда, деякі з пацієнтів, які вже видужували і не потребували обов’язкового перебування в лікарні, виписувалися самі для домашнього лікування, так як не хотіли і далі знаходитися у некомфортних умовах переповненого відділення.

Це все, що нам вдалося з’ясувати в ході своєї роботи. Сподіваємось, наша праця допоможе читачам зрозуміти, що в дійсності відбулося на святі в Журбинцях.

Ще хочу сказати декілька слів, як журналіст. Якби районна влада, СЕС та медичні працівники проводили по таких резонансних справах, як отруєння у Журбинцях, спільні прес-конференції, це б допомагало людям зрозуміти, що відбулося й забезпечити умови безпечного життя для себе і своїх родин на негативних прикладах. Потрібно більш оперативно втручатися у події, що збуджують громади, та розповідати людям всю правду. Тоді і чуткам не буде звідки братися.

Денис ЗАРЕМСЬКИЙ

БЕРДИЧІВ ДІЛОВИЙ


Вход на портал
Ник:
Пароль:
Запомнить меня?

Ещё не зарегистрированны?
Зарегистрироваться!

Забыли свой пароль?
Последнее на форуме
Купівля квартири на Закарпатті
— досвід, варіанти, поради

Добавил Олексій Верба
Июль 17, 2025

Какой блендер лучше выбрать?
Добавил Олексій Верба
Июль 17, 2025

Хороший окулист
Добавил Верунчик
Июль 17, 2025

Где можно тесты на любовь
пройти?

Добавил Верунчик
Июль 17, 2025

Ремонт и обслуживание бытовой
техники

Добавил Верунчик
Июль 17, 2025