
Про людей виняткової доброти і честі хочеться згадувати, говорити, писати не один раз. З героєм цієї публікації, ім’я якого - Файдун Микола Іванович, читачі нашого видання вже мали можливість познайомитися в одному з попередніх номерів, але він встиг взяти участь в реалізації великої кількості соціально значущих програм, так що ми не можемо не написати про нього знову.
- Миколо Івановичу, Ви успішно поєднуєте кілька видів діяльності. Які якості характеру допомагають Вам у цьому? Що Вас мотивує?
- Людяність, віра в Бога і людей, бажання зберегти нашу Батьківщину Україну і сприяти її розвитку. А також розуміння того, що ми прийшли на цю землю не на довго, але ж зробити необхідно багато чого. Хотілося б, щоб наступні покоління українців згадували нас добрим словом і щиро говорили «Врятуй їх Бог».
- Ви часто присутні на прес-конференціях, присвячених обговоренню проблем нестабільного політичного стану в Україні. Що, на Ваш погляд, дозволило б вирішити ці загальнонаціональні проблеми?
- Будучи віце-президентом Спілки громадських організацій України «Велика Рада», я веду активне громадське життя і багато висловлююся з питань політичного, економічного, соціального, цивільного життя нашого суспільства. Хочу підкреслити: я не вважаю, що в Україні політична нестабільність. Думаю, вибори 2012 року Народних депутатів України дозволять вирішити багато суперечностей і на наступний п’ятирічний період створять політичну структуру нового формату, з якою будуть рахуватися всі гілки влади, чиновники і міжнародне співтовариство. Це внутрішня справа українців і, я впевнений, що у нашого громадянського суспільства досить розсудливості, а також історичного досвіду для прийняття зважених, компромісних рішень з облаштування свого життя. Хочу завершити думку словами англійського теоретика XVII століття Томаса Гоббса, який в роботі «Левіафан» підкреслював: «Якісно нове людське співіснування виникає внаслідок переходу від природного стану з війною всіх проти всіх до впорядкованого культурного товариства зі створенням держави». Саме так можна сформулювати мою мрію.
- Нам відомо, що влітку минулого року Ви відвідали Центральний Будинок Журналіста в Москві і були учасником Конференції, на якій порушувалося питання про роль ЗМІ у протидії загрозі тероризму. Наскільки актуальна дана тема в нашій країні?
- Хочу сказати, що вплив ЗМІ в питаннях протидії загрозі тероризму є визначальним. Від того, як ЗМІ підносять дану інформацію, залежать і подальші події. Про цю проблему потрібно говорити і писати, але давати дуже зважену оцінку з позиції миру і співчуття, а не «смакування» горя і біди.
- У травні 2011 року Ви брали участь у роботі Круглого столу на тему «Розвиток громадянського суспільства». Розкажіть, будь ласка, до яких висновків і рішень ви прийшли в рамках цього актуального питання?
- Розвиток цивільних прав і свобод в Україні за роки незалежності відбувалося в різних формах, мало різний зміст та учасників. Кожен може оцінювати це по-своєму. Я вважаю, що тільки громадянське суспільство може сформувати і реалізувати питання політичного, економічного, соціального стану нашого життя. Про це ми і говорили. На Круглому столі був вироблений комплекс нових ідей та програм розвитку громадянського суспільства України на наступні 10-15 років. Ми прийшли до висновку про те, що всі політичні способи внесення радикальних змін в нашій державі, насамперед, в економіці і соціальній сфері, можливі лише шляхом законодавчих ініціатив і будуть безглуздими без урахування людського чинника, а також ступеня розвитку громадянського суспільства.
- Ви надаєте підтримку у зведенні та реставрації церков, допомагаєте школам, інститутам, медичним установам. Якщо можна, розкажіть про цю сферу своєї діяльності.
- Україна - духовна основа слов’янської цивілізації вже більше 1000 років. Віра в Бога зберегла нас поза державності, створила особливі форми свідомості, у тому числі жертовності. Віруюча й моральна людина не може стояти осторонь від питань будівництва храмів, допомоги ближньому в навчанні, лікуванні та повсякденному житті. Це мій стан душі і життєва позиція. Багато людей на моїй Батьківщині можуть сказати, що протягом 20 років я надаю моральну і матеріальну допомогу школам, дитячим садам і просто жителям України. Бути православним і творити добро - це зберегти свій рід перед Богом на багато століть. Нехай кожен з нас добре про це подумає.
- У зв’язку зі 1000-річчям заснування Софійського собору в Києві був організований проект «Єдність віри - єдність духу», який Ви підтримували. Наскільки значимі подібні акції в духовному житті наших співвітчизників?
- Ми завжди з радістю показуємо іноземцям, які приїжджають до Києва, нашу гордість - Софійський собор і Києво-Печерську лавру. Разом з українськими, російськими і білоруськими інститутами громадянського суспільства я виступив ініціатором проекту «Фотовиставка «Софія Київська», яку ми протягом наступних кількох років будемо представляти по всьому світу, щоб люди дізналися про православ’я та слов’янську цивілізацію, про Україну, про Київ, про можливості відвідати ці унікальні духовні скарби. Духовне відродження народу є основою розвитку України. Ми пропонуємо повернути місту Києву два статуси, які він історично мав: «Духовної столиці православного світу» (по першохрещенню Русі), і «Столиці муніципального (магдебурзького) права».
- Миколо Івановичу, розкажіть про свою сім’ю.
- У мене прекрасна сім’я, прожили з дружиною в шлюбі вже більше 30 років, маємо двох дочок і онука. Про мою дружину краще сказати словами давньоіндійських мудреців: «Гарна дружина працює на тебе, як слуга, дає поради, як радник; прекрасна, як богиня краси; спокійна і витривала, як земля; годує тебе, як мати; тішить тебе, як гетера. Хороша дружина - шість осіб в одному».
- Колеги відгукуються про Вас, як про людину добру і благородну. Чи допомагають Вам ці якості у веденні бізнесу?
- Бізнес був як форма мого самоствердження, як бажання щось конкретно побудувати і це мені вдалося. В даний час я на 80% відмовився від нього, так як вирішив присвятити своє життя служінню людям і Україні. Я маю величезний життєвий досвід, великий досвід управління і знання, які хочу застосувати з користю для суспільства через законодавчу ініціативу. А для цього є лише один шлях - бути Народним депутатом України. За пропозицією земляків я прийняв рішення балотуватися по мажоритарному округу на малій Батьківщині в Житомирській області. У мене є багато проектів законів у сфері земельних відносин, соціальної політики (трудові відносини, соціальне забезпечення, освіта і культура, про повернення, не тільки культових будівель та майна, а і церковних земель). Бути людиною честі і тримати слово - ось, що повинно прикрашати кожну людину. Я дотримуюся цих принципів.
На нашу скромну думку, саме такі високоморальні люди, як Файдун Н.І., повинні бути наділені повноваженнями і можливістю реалізовувати свої суспільно корисні плани, які сприяють не тільки економічному чи політичному відродженню, але й відродженню духовному.