У Скаківській сільській раді нещодавно відбулась позачергова сесія депутатів, присвячена надзвичайній події, що сталася на території громади. 12-го липня під час обіду з нагоди престольного свята на честь апостолів Петра і Павла у Журбинцях відбулось масове отруєння людей.
Борис Шлапак, Скаківський сільський голова: «Це діло завжди супроводжувалось ритуальними обідами, але цього року у Журбинцях усе закінчилось бідою. 17 чоловік з отруєнням потрапили у лікарню, багато людей лікувалися вдома».
Звістка про спалах гострої кишкової інфекції на Бердичівщині облетіла всю Україну. Постраждалих жителів села стали турбувати журналісти, санстанція, СБУ…
Ще до появи офіційних причин отруєння град обвинувачень посипався на бердичівського підприємця Олександра Ревегу, який напередодні надав селянам благодійну допомогу у вигляді продуктів.
Леонід Шлапак, голова ради ветеранів Скаківської сільської ради: «Коли люди отримували продукцію, хіба вони не дивилися, чи вона якісна, чи вона неякісна? Я вважаю, що винуватити Ревегу у даному випадку не потрібно. Скільки усі до нього зверталися, він ніколи не відмовляв, а допомагав. У нас у Скаківці престольне свято 9-го жовтня і він теж нам допомагав. Це дорога людина і справжній товариш».
За висновками районної СЕС, у Журбинцях стався спалах сальмонельозу - захворювання, що належить до гострих кишкових інфекцій. Фахівці називають цей вид недугів хворобами «брудних рук».
Людмила Лаблюк, лікар-інфекціоніст ЦРЛ: «Дело не в том, чтобы оно было свежее, а дело в том, в чьи руки оно попало. Я была в том доме, где готовили продукты и сразу пошел высев сальмонеллы. Все говорят, что повар чистюля. Я не оспариваю, но инфекция – такое дело, что тут ее нет, а тут она уже есть».
Сільський голова озвучив присутнім результати епідеміологічного дослідження. Згідно них, збудник сальмонельозу був виявлений у восьми продуктах, що готувалися на свято, та на багатьох предметах побуту.
Борис Шлапак, Скаківський сільський голова: «Домашня ковбаса, тушкована капуста, хек у клярі, сир, ковбаса, шурпа, голубці, налисники. Було взято 6 змивів кухонного інвентарю – ножі, ложки, дошки – на яких також виявили збудника. Причина отруєння, яку називає СЕС – недотримання умов зберігання і транспортування продуктів та приготування страв».
Одразу після випадку масового отруєння при Бердичівській райдержадміністрації було створено надзвичайну комісію. Одним зі своїх рішень з метою ліквідації спалаху та попередження подібних випадків вона заборонила в літній період готувати і проводити святкові обіди у селах.
Скаківські депутати і члени виконавчого комітету на засіданні затвердили звернення до усіх політичних партій, щоб ті не використовували біду людей у своїх передвиборчих кампаніях. Звинувачення Олександра Ревеги в причетності до отруєння селян є однією з чиїхось брудних технологій, переконані громадяни.
Володимир Марчук, депутат Бердичівської районної ради: «Я також був на обіді, їв мідії, оселедці і нічого зі мною не сталося. Звісно, отруєння підірвало здоров’я, але робити на цьому піар не потрібно. Ми самі розберемося на місці».
Галина Арбуз, директор Скаківської школи: «Ми бачимо висновок компетентних органів, що у рибних продуктах сальмонели не було».
Юлія Пісенко, мешканка с. Журбинці: «Я завжди купую морепродукти і рибу в Ревеги. На обіді я не була, але 15-го числа в мого сина був день народження, а він в мене алергетик. І теж все було нормально».
На самому рибопереробному підприємстві заперечують навіть думку про те, що їхня продукція могла спричинити отруєння. Адже, розповідає директор ТОВ «Ревега» Галина Кичкирук, виробництво зразкове атестоване. Має офіційного ветлікаря, який контролює якість вхідної сировини і готової продукції, а також санітарний стан обладнання та приміщень.
Кожна партія виготовленої продукції проходить ретельний контроль власної лабораторії, санстанції, лабораторії райветмедицини, Житомирстандартметрології тощо. Усі робітники регулярно проходять медогляди. Обладнання і цехи кварцуються та обробляються миючими і дезінфікуючими засобами. Як наслідок усіх цих заходів – товари заводу двічі ставали лауреатом Всеукраїнського конкурсу «100 кращих товарів України». Крім того, продовжує директор підприємства, протягом останніх 4-х місяців завод перевіряли чимало різних інстанцій.

Галина Кичкирук, директор ТОВ «Ревега»: «Другого квітня за дорученням головного санітарного лікаря України (ми удостоїлись такої честі), на наш невеликий рибопереробний завод приїхали перевіряючі. Після цього головний санітарний лікар Житомирської області дав розпорядження перевірити якість нашої продукції по всій області. 3-го квітня буле проведена перевірка ветеринарної міліції з України та області. Є також акт обстеження Бердичівської райСЕС, датований 23-м квітня. 12-го липня управління ветеринарної медицини у Бердичівському районі теж нас перевірило. І жодна з цих перевірок не виявила жодних суттєвих порушень, які б впливали на якість продукції».
Керівництво заводу висловлює щире співчуття постраждалим у Журбинцях. І наголошує: продукти тієї ж партії того ж дня реалізовувались у торговій мережі та надавались жителям інших сіл.
У Малій П’ятигірці Андрушівського району люди також отримали благодійну допомогу від Олександра Ревеги для приготування святкового обіду. Підприємець і сам був присутній на богослужінні, кажуть люди.
Ієрей Дімітрій, настоятель храму Первоверховних апостолів Петра і Павла: «Олександр Васильович Ревега допоміг нам в організації трапези і пожертвував продукти. Це людина доброї і щирої душі, який нам ніколи не відмовляв».
Антоніна Дворська, мешканка с. М.П’ятигірка (Андрушівський р-н): «Олександр Ревега передав нам рибу, ковбасу, мідії, оселедці. Продукти надійшли 10-го числа зранку, ми поклали їх у холодильник, а вже 12-го числа стали споживати. Ні в кого у нашому селі отруєння не було. Можливо, він просто комусь заважає. Адже продукти у нас і в них були однакові».
Мешканці Андрушівщині переконані в тому, що усі закиди в адресу мецената пов’язані з майбутньою виборчою компанією. А те, що у Журбинцях люди отруїлися, було наслідком зовсім інших чинників.
Валентина Кравчук, мешканка с. М.П’ятигірка (Андрушівський р-н): «На святі було багато дітей, вони більш чутливі до інфекцій. Я сама особисто була з онукою. І ні в кого не було отруєння. Хочеться тільки подякувати йому як меценату».
Лілія Ільчук, мешканка с. М.П’ятигірка (Андрушівський р-н): «Коли я почула новини про отруєння у Журбинцях, я була неприємно вражена. Я ж теж їла цю рибу! І мідії. Їх з’їла особливо багато, бо це моя улюблена страва. Я вагітна і нічого після того зі мною не сталося. Олександр Ревега – це благочестива і віруюча людина, а віруюча людина ніколи не зробить іншому зла».
Ієрей Дімітрій, настоятель храму Первоверховних апостолів Петра і Павла: «Я думаю, що це чистої води підстава. Але хвилюватися про це не варто. Тому що той, хто підставляє іншому підніжку, зрештою постраждає сам».
Колектив рибопереробного підприємства глибоко стурбований тим, що діється навколо заводу і просить моральної підтримки усіх бердичівлян. Адже отруєння в Журбинцях стало приводом для «чорного» піару.
Галина Кичкирук, директор ТОВ «Ревега»: «По Бердичеві і чотирьох районах Житомирської області, які входять до виборчого округу №63 на наступних виборах, були розповсюджені брехливі листівки, які дискредитували наше підприємство, закликали не купувати його продукцію, хочуть позбавити нас роботи і стабільності. Усі ми, наші рідні та близькі, вживаємо продукцію власного виробництва, тому що вона смачна, якісна і безпечна. Ми гордимося працею на цьому підприємстві і докладаємо максимум зусиль для того, щоб слово «Ревега» на етикетці було гарантією відмінної якості, смаку та безпеки».
На заводі запевняють: попри усі провокації, тут працювали і будуть працювати на бездоганну якість. І надалі робитимуть добрі справи для людей.
Автор: Інна Покотилюк
Камера: Віталій Сінєльніков
Телеканал "ВІК"