Члени комісії замахнулися навіть на братську могилу. Багато років поспіль до цього місця ставилися, як до місця розміщення одного з обелісків історичного минулого Бердичева.
Цей обеліск знаходиться у центрі Бердичева. До пам’яток історії місцевого значення під №42 його занесено у вересні 69-го року, як братську могилу учасникам громадянської війни у Бердичеві. І досі достеменно не відомо імен та кількості похованих тут людей.
Краєзнавці розповідають, що у далекому 1927-му році на місці могили було встановлено пам’ятник із написом: «Славетним борцям за жовтень в день десятої річниці». Постамент для нього, кажуть, використали із пам’ятника Олександру-ІІ 1911-го року. У статті відомого краєзнавця Володимира Ружицького згадується: письменник Василь Гросман описував цю могилу в одному із нарисів.
Наразі це чи не єдині відомості про цю історичну пам'ятку. Краєзнавці додають, що станом на 72-ий рік було відомо і про розміри цієї могили - 5 на 10 метрів. Але у 2006-му році було здійснено реконструкцію пам’ятника та його прилеглої території. Нині біля нього – проїжджа частина та автомобільна парковка. Фахівці зазначають: усе це – на людських кістках. Але самого пам’ятника невдовзі може вже не бути. Адже він підпадає під закон про декомунізацію. Обласна топонімічна комісія не лишила цей об’єкт поза увагою.
Нині є й розпорядження голови обласної адміністрації. У ньому серед низки об’єктів очільник області рекомендує позбутися пам’ятника-братської могили «Славетним борцям за жовтень в день 10-ої річниці», який у документі називають «Пам’ятником на честь десятиріччя соціалістичної революції». До слова, у тексті розпорядження жодної згадки про могилу. Про пам'ятку тут говориться лише як про обеліск. Але дослухатися до розпорядження у місті повинні, говорять юристи. Проте коли є спірні питання, кажуть, їх треба вирішувати через відповідні інстанції.
Про перепоховання останків з могили, говорять фахівці, годі й говорити, адже не відомі точні розміри могили. Остаточне рішення у Бердичеві мають прийняти за декілька днів. Адже до вересня треба прозвітувати про виконання розпорядження очільника області. Та вже сьогодні є питання щодо його втілення у життя, бо серед об’єктів, що підлягають демонтажу, - пам’ятний знак на честь виступу на шкірзаводі міста Калініна, Петровського, Луначарського, який був демонтований ще у 2000 році.
За матеріалами сайту «Правда тут»
Взято з сайту: http://www.rio-berdychiv.info/