
21 червня в стінах Бердичівської райдержадміністрації відбулася нарада з питань захисту конкуренції у Бердичівському районі за участю голови Житомирського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України Безсмертного О.В.
Після наради бердичівські журналісти мали змогу задати питання Безсмертному О.В. стосовно тієї роботи Антимонопольного комітету, що входить в рамки його компетентності. Було багато сказано на зібранні щодо природних монополістів сьогодення. Одним з них є комунальне підприємство «Житомиргаз». Тому найпершим і, напевно, найважливішим питанням, що турбує чи не кожного бердичівлянина, було питання встановлення індивідуального опалення в квартирах багатоповерхівок.
Якщо раніше кожен бажаючий мав змогу відмовитися від послуг централізованого опалення та отримати дозвіл на підключення індивідуального, то нині цей простий, на перший погляд, процес ускладнився не на жарт. Стривожені мешканці багатоповерхівок тим, що отримати дозвіл на підключення «індивідуалки» можна лише за умови підключення всього будинку. І тут плани деяких жителів починають розбиватися об камінь, адже зрозуміло кожному, що весь будинок не погодиться викидати нечувані кошти, тим більше враховуючи те, що за нинішніх умов люди не завжди спроможні оплатити комунальні послуги та інші власні потреби.
Як повідомив голова Житомирського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України Олександр Безсмертний, претензії людей до «Житомиргазу» є безпідставними, адже дане комунальне підприємство не переходить за рамки закону. Є відповідне роз’яснення Мінрегіонбуду, які умови мають бути виконані, коли споживач звертається для встановлення індивідуального опалення.
Сьогодні отримати дозвіл на таке опалення можна за умови, коли звернуться жителі окремого будинку. Для цього замовник, яким може бути ОСББ чи ЖЕК (або вже нині управитель), звертається до обласного газового господарства, щоб ті видали умови для встановлення «індивідуали» в кожній квартирі. Голова Антимонопольного комітету навів у приклад Коростишів, де майже всі жителі п’ятиповерхівки отримали автономне опалення, а одному не вистачило газу навіть для звичайного користування плитою.
Під умовами для встановлення автономного опалення мається на увазі можливість встановлення котла в квартирі, умови, пов’язані з підведеним газопроводом. Та це ще не все. Враховується також стан підвалів, горищ, стін будинку, які, якщо знаходяться в неналежному стані, можуть не витримати змін в системі опалення. Також невід’ємною частиною є під’їзди. Якщо вони не досить утеплені, то можлива втрата тепла, що впливає на енергозбереження.
Безпосередню участь у вирішенні питання з індивідуальним опалення беруть органи місцевого самоврядування, які виходячи з наданих умов повинні давати дозвіл, попередньо визначивши перелік будинків, яким можна його надати. До цього переліку відносяться ті будинки, в яких кілька квартир ще раніше перейшли на автономне опалення, ті, що мають окремі димоходи або віддалені від основних теплотрас.
Ситуація виходить цікава. З одного боку, якщо кілька бердичівлян виявлять бажання мати індивідуальне опалення, але їх виявиться меншість, то бажання це кане у воду з шаленою швидкістю. З другого ж боку, якщо ця кількість буде достатньою і дозвіл можна буде отримати, то залишаться у будь-якому випадку кілька жителів з числа окремої категорії громадян, яким не під силу фінансово забезпечити своє помешкання автономним опаленням. В такому випадку, як зазначив Олександр Безсмертний, для таких людей – пенсіонерів та інвалідів – міська влада має розглянути можливість оплатити витрати за рахунок коштів місцевого бюджету. І взагалі, як було сказано, Бердичівська міська влада повинна активно долучитися до вирішення даного питання.
Та чи захочуть бердичівлян усім будинком відмовлятися від централізованого опалення та підключати індивідуальне, сума за яке кардинально відрізняється порівняно з минулими роками? І чи зможе міська влада оплатити встановлення такого опалення окремим категорія громадян, виділивши гроші з бюджету, якого і на основні потреби Бердичева не завжди вистачає?
Матеріал сайту rio-berdychiv.info