Щойно річка вкрилась кригою, її поверхню вкрили рибалки. Любителі своєрідного екстриму, для яких підлідна риболовля — то полювання, спорт, відпочинок та захоплення. Щодня таких на Гнилоп’яті буває 50, а то і 150 чоловік, розповідають у пошуково-рятувальній службі на воді. Рибалок там тримають у полі зору, бо ті, буває, нехтують і морозом, і безпекою. Цього сезону рятувальники вже витягли з-під криги чоловіка, який мив у воді мотиля.
Сергій Тютєрєв, начальник МКПРС на воді: “Мийщик мотиля примудрився провалитися у свою ж лунку. Ми його витягнули, зігріли, потім прийшов за своїм приладдям, дякував, але висновків для себе не зробив. У минулий сезон до нового року в нас було 3 випадки провалювання під лід, в тому числі 2 — за участю дітей. І п’ять після нового року, один взимку, і чотири, коли лід був тонким, - рибалки провалилися”.
Нині лід має товщину у 10-15 сантиметрів. Найнебезпечніша крига — на початку зими та навесні, коли її товщина не перевищує 5 сантиметрів, розповідають рятувальники. Перший і останній лід, за оцінками риболовів, є багатим на рибу, тож попри небезпеку, рибні мисливці ступають на нього.
Леонід вже понад 30 років рибалить у будь-який сезон. Взимку бере із собою мотузку та штирі, щоб у випадку провалювання під кригу можна було врятувати товариша і себе. А такі випадки на практиці риболова були.
Леонід, рибалка: “Сам виліз. Людей до цього місця пускати не можна. Треба обережно перевернутися на спину і потихеньку вилазити на лід. Після такого випадку охота до рибалки не відпала”.
Трохи менше, ніж Леонід, - протягом 25 років - у вільний час на кілька годин до річки вибирається риболов Микола. Приказка “Ловись, рибко, мала і велика” не завжди спрацьовує. Буває, кілька десятків окунів зараз упіймаєш, а буває — лише кілька штук котові на обід. Потрібна удача і сприятлива погода. Рибалки підмітили: якщо в атмосферному тиску різкі перепади, можна одразу змотувати вудочки.
Цього разу компанію батькові складає син Андрій. Приїхав на свята зі столиці — і теж на бердичівську Гнилоп’ять.
Андрій, рибалка: “Тут все-таки не така течія, як на Дніпрі, тому ризику трохи менше, та і річка менш глибока”.
Щодо безпеки під час риболовлі, чоловіки запевняють: перед тим, як зробити крок, вони перевіряють лід на міцність. Для цього мають спеціальне приладдя.
Микола, рибалка: “На глибину не йдемо, беремо з собою пішню, перед тим, як кудись ступнути, пробуємо”.
Андрій, рибалка: “З дитинства разом з батьком рибалити ходжу і цим питанням не переймаюся. Прийшов на річку, попробував: міцний лід — виходимо рибалити. Якщо ні — сидимо вдома”.
У пошуково-рятувальній службі на воді теж нагадують, що повинен мати із собою рибалка.
Сергій Тютєрєв, начальник МКПРС на воді: “Кожен професійний рибалка бере з собою мотузки, деякі ще рятувальний жилет беруть”.
Щоб не провалитися під кригу, треба ходити протоптаною стежиною, оминати місця, вкриті снігом, та вмерзлу рослинність. А основне правило, кажуть рятувальники, таке: на лід ходити не слід.
Автор: Інна Покотилюк
Камера: Віталій Сінєльніков
Джерело: ТРК "ВІК"