День тріумфу науки та усіх тих, хто працює у галузі ракетно-космічного будування. Це свято було встановлене на честь запуску першої людини у космос. 12 квітня 1961-го року світ облетіла звістка про те, що Радянський Союз здійснив запуск першого космічного корабля «Восток», на борту якого перебував перший землянин Юрій Гагарін.
Галина Бодашевська, зав.відділом “Космос” музею космонавтики ім.С.Корольова: «Це була дуже видатна подія в історії людства. На вулиці міст і сіл, не лише у Радянському Союзі, а й по всій земній кулі, вийшло багато людей з плакатами: “Ура, Гагарін!”, “Усі в космос!”. Це було свято, яке дуже часто порівнюють із Днем перемоги за своєю емоційністю та масштабністю”.
Цьому дню передували роки праці багатьох людей і грандіозні за своєю сміливістю та значущістю досягнення космічної науки. Спочатку перший супутник, потім - перша ракета до Місяця, міжпланетна автоматична станція до загадкової Венери, собаки і, зрештою, перша людина у космосі.
Окрім 27-річного Гагаріна, на політ претендувало ще двадцятеро космонавтів. Їх особисто відбирав головний конструктор Сергій Корольов. Він поспішав, адже існувала інформація, що 20 квітня до запуску свого космонавта готуються американці – одвічні на той час суперники Радянського Союзу у науково-технічному розвитку.
Вибір пав на Юрія Гагаріна та його дублера Германа Титова. Старт корабля «Восток» відбувся 12 квітня о 9.07 за московським часом із космодрому «Байконур», що у Казахстані. Землянин пробув у космосі 108 хвилин, за цей час здійснив орбітальний політ навколо земної кулі. «Яка ж вона прекрасна, наша Земля!», - вигукнув Юрій Гагарін, коли поглянув на планету з висоти космічної орбіти. Він був першою людиною, котра на власні очі побачила Землю такою, як її описували вчені: круглою, вкритою водою та розкішною.
Космонавт став відомим на весь світ, а його посмішка із перших хвилин після старту, коли прийшло повідомлення і фотографія героя, стала легендарною.
12 квітня у Радянському Союзі одразу було проголошено святом. Міжнародним воно стало у 1968-му році після відповідного рішення Федерації авіації та космонавтики.
У період із 61-го по 65-й рік у космосі загалом побувало 11 радянських космонавтів. Спочатку літали на одномісних «Востоках», невдовзі розробили «Восходи» на 2-3 місця.
Галина Бодашевська, зав.відділом “Космос” музею космонавтики ім.С.Корольова: «Потім у космос полетіли Титов, Ніколаєв і Попович, Биковський і Терешкова — перша у світі жінка-космонавт. А потім на кораблях “Восход” літали екіпажі, яких теж відправляв Сергій Павлович”.
Олексій Леонов та Павло Бєляєв були останніми космонавтами, кого за своє життя Сергій Корольов встиг відправити у позаземний простір. Минуло вже 45 років відтоді, як Олексій Леонов під час польоту зробив те, що за значущістю можна прирівняти до подвигу Гагаріна. Він на 12 хвилин вийшов із корабля у відкритий космос.
Ера польотів людини спочатку на літаку, а потім у космічному кораблі відкрила для людства нові перспективи у подоланні відстані та швидкості руху. День космонавтики став свідченням необмежених можливостей людського пізнання, здатності подолати будь-які перешкоди.
Автор: Інна Покотилюк
Камера: Віталій Сінєльніков
Джерело: ТРК "ВІК"