Проведеною прокуратурою м. Житомира перевіркою додержання законодавства про охорону навколишнього природного середовища виявлено факти порушення законодавства з боку Житомирської міської ради у прийнятті та подальшого контролю за виконанням рішень у сфері охорони тваринного світу щодо регулювання чисельності безпритульних бродячих тварин в м. Житомирі.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про захист тварин від жорстокого поводження" нормативно-правове регулювання захисту тварин від жорстокого поводження здійснюється цим Законом, законами України “Про тваринний світ”, “Про охорону навколишнього природного середовища», “Про ветеринарну медицину”, “Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення”, “Про захист населення від інфекційних хвороб” та іншими нормативно-правовими актами, що прийняті відповідно до нього.
Відповідно до вимог статті 16 Закону України "Про захист тварин від жорстокого поводження" регулювання чисельності диких тварин і тварин, що не утримуються людиною, але перебувають в умовах, повністю або частково створюваних діяльністю людини, здійснюється методами біостерилізації або біологічно обґрунтованими методами, а в разі неможливості їх застосування — методами евтаназії.
Стаття 17 цього ж Закону встановлює, що при умертвінні тварин мають використовуватися методи, що виключають передсмертні страждання тварин та містить заборону, зокрема, щодо застосування курареподібних препаратів.
Так, на виконання протесту прокуратури м. Житомира, принесеного на рішення сесії Житомирської міської ради від 18.03.2009 року №890 «Про використання КАТП-0628 хімічних препаратів по знешкодженню безпритульних бродячих тварин в м. Житомирі» з проведення КАТП-0628 евтаназії тварин призупинено з 02.06.09 до 05.08.2009 року. Проте, рішенням сесії Житомирської міської ради від 05.08.2009 року № 1012 протест прокурора відхилено.
Пунктом 2 вказаного рішення сесії доручено управлінню житлового господарства міської ради опрацювати питання можливості створення притулку для бездомних бродячих тварин, проведення їх стерилізації та утилізації померлих тварин і винести питання на розгляд міської ради.
З часу прийняття вказаного рішення сесії до прокуратури м. Житомира почали звертатися громадяни з приводу нападів на них безпритульними тваринами та із зручною, для відповідальних на вказаному напрямку працівників мотивацією того, що саме прокуратура м. Житомира ніби-то заборонила Житомирській міській раді проводити роботи щодо упорядкування та регулювання збільшення чисельності бродячих тварин в місті.
Однак позиція Житомирської міської ради є незрозумілою, оскільки відхиляючи вказаний протест прокурора, міська рада водночас посилається на прокуратуру міста як на перешкоду у здійсненні покладених на неї обов’язків щодо благоустрою міста.
Крім того, відповідно до ч. 2 ст. 19 закону України «Про прокуратуру» прокуратура не підміняє органи відомчого управління та контролю і не втручається у господарську діяльність, якщо така діяльність не суперечить чинному законодавству.
Цілком зрозуміло, що для будівництва притулку для бездомних тварин, міській раді необхідні кошти, джерелом надходження яких, у тому числі, може бути й збір, що стягується з власників собак, відповідно до ст. 15 Закону України "Про захист тварин від жорстокого поводження" притулки для тварин можуть створюватися органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, громадськими і благодійними організаціями та фізичними особами. Притулки для тварин проводять свою діяльність за рахунок коштів їх власників, а також будь-яких інших не заборонених законом джерел. Місцеві бюджети можуть передбачати кошти на створення притулків для тварин та відшкодування витрат притулкам по утриманню тварин незалежно від форм власності.
Так, відповідно до статті 1 Декрету Кабінету Міністрів України «Про місцеві податки та збори» від 20.05.1993 року №56-93 до місцевих податків і зборів належить збір з власників собак. У статті 6 визначено, що платниками збору з власників собак є громадяни - власники собак (крім службових), які проживають у будинках державного і громадського житлового фонду та приватизованих квартирах.
Збір з власників собак справляється за кожний рік. Його граничний розмір за кожну собаку не повинен перевищувати 10 відсотків неоподатковуваного мінімуму доходів громадян на час нарахування збору. Збір з власників собак стягується органами житлово-комунального господарства.
Тобто зазначені кошти зі збору податку можуть бути також використані для влаштування притулку для бездомних собак.
Таким чином, бездіяльність у вирішенні проблеми безпритульних бродячих тварин в м. Житомирі свідчить про неналежне виконання покладених на відповідні управління Житомирської міської ради обов’язки, зазначені також в ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», порушення ст. 19 Конституції України, яка передбачає, що органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Юлія Демчук, помічник прокурора м. Житомира
Джерело: "Житомир-Інфо"