Бердичівляни мають готуватися до того, що користуватися водою стане дорожче: підняття тарифів за послуги водопостачання і водовідведення стало темою громадських слухань, що днями відбулися в актовій залі міськвиконкому. Усю викладку – причини підвищення, способи формування тарифів, їхні розміри в інших містах області тощо – присутнім в якості заступника директора МКП «Бердичівводоканал» надав Микола Ревуцький.
Зростають ціни на все – підвищуються і тарифи: ось така в кількох словах причина неприємного для більшості бердичівлян факту. На підприємстві ледь встигають фіксувати скачки цін на електроенергію, нарікає Микола Ревуцький, скажено дорожчають реагенти та знезаражувачі, не відстають від них ціни на паливно-мастильні матеріали і матеріали, підвищується мінімальна заробітна плата. Все це призвело до того, що «Водоканал» не покриває видатки у своїй діяльності.
Микола Ревуцький, заступник директора МКП «Бердичівводоканал»: «Жодного разу не виходило так, щоб тариф хоча б на день його затвердження, покривав усі витрати на 100%. А раз так, то, відповідно до чинного законодавства виконком зобов’язаний відшкодовувати нам різницю у ціні, що й робив щороку. Було таке, що місту вдавалося перекласти цю різницю у ціні на державу, за що окрема подяка міській владі. Але так було лише у 2008-му та 2009-му роках. Із 2010-го року ця різниця лягла на плечі виконкому. Закон чітко вимагає, аби тариф стовідсотково відшкодував наші витрати.»
З урахуванням зростання матеріальних витрат, витрат на Фонд оплати праці та нарахування на нього, витрат на подачу води до багатоповерхівок, адмінвитрат, а також податків та інвестиційної складової, тариф для тих споживачів, котрі не мають централізованої каналізації із 3,68 грн. зросте до 5,26 грн. Ну а якщо донедавна сплата за воду, відкачку й очистку стоків становила 7,24 грн., то незабаром ця цифра сягне 9,80 грн. Для прикладу Микола Ревуцький навів стан тарифів в інших містах Житомирщини.
Микола Ревуцький, заступник директора МКП «Бердичівводоканал»: «Діючі сьогодні тарифи: Бердичів – 7,24 грн., Коростень – 8,17; Новоград-Волинський – 9,12; Коростишів – 9,02; Андрушівка – 11,44; Олевськ – 13,61; Радомишль – 9,11; Чуднів - 25,68 (!); Попільня – 18,23 грн. Тарифи, що пропонуються: Бердичів - 9,24 грн. (це вода, каналізація, очистка), Коростень – 11,03; Н.-Волинський – 12,32; Коростишів – 12,13; Олевськ – 19,64.»
Окрім того, нагадав посадовець, не треба забувати про те, що діючі нині тарифи були сформовані на базі даних 2010-початку 2011-го рр..
Микола Ревуцький, заступник директора МКП «Бердичівводоканал»: «Якби на сьогодні затвердити той тариф, що ми подаємо, то він відшкодовував би наші видатки на 90-95%. Існуючий тариф покриває їх на 70 %. Цифра, що нас повністю б задовольнила, то 9,80 грн.»
Звісно, новина про підняття цін на користування водою бердичівлян не надто обрадувала. Серед питань було наступне: керівники країни твердять, що підвищення тарифів суто на совісті органів місцевого самоврядування, ті кивають на законодавство. Тож хто говорить неправду?
Микола Ревуцький, заступник директора МКП «Бердичівводоканал»: «Є закон про житлово-комунальні послуги, є закон про водопостачання… Не можна отримати щось, не вклавши попередньо туди кошти і не понісши жодних видатків. Уряд каже, що не можна піднімати ціни незаконно. А так… Є закони, є постанови, і тут ми нічого не можемо зробити. Ми зобов’язані це робити.»
Наступне питання – чому для використання городянами не використовуються діючі у місті свердловини… Фільтрувальна станція, мовляв, все одно не впорається з належною очисткою, а тут під самим боком чистенька і дешева водичка.
Микола Ревуцький: «Так, наша річка не придатна як джерело водопостачання. Але іншого джерела ми не маємо. Так, є свердловини. Але рівень їх впав з того моменту, як їх впровадили, у два рази. І ще одне… Саме ці свердловини є резервним запасом на надзвичайний випадок. Ми нині лише трохи беремо звідти – на Червону гору подаємо змішану воду. Єдиний мікрорайон, котрий отримує чисту свердловинну воду, це Газопровод. Але знову таки… За дуже багатьма показниками вона не відповідає нормам: за жорсткістю, за залізом, там багато марганцю. Тобто, прозорість, це ще не значить безпечність.»
Взагалі, вся біда від того, що комунальники, образно кажучи, купляють за гривню, а продають за 70 коп., констатує Микола Ревуцький.
Микола Ревуцький, заступник директора МКП «Бердичівводоканал»: «Якби цей тариф був розрахунковим і плюс з інвестиційною складовою, то технічних питань не було б. Треба вкладати. Але у кого на це взяти? Ось і виходить, що вкладати мають, перш за все, мешканці міста, згідно закону. Але ми маємо захистити неімущих, і ми їх захищаємо. Держава чесно віддає населенню частину коштів через субсидії.»
Голова однієї з місцевих ветеранських організацій був твердий у своїй думці: люди похилого віку такі тарифи не потягнуть.
Голова ветеранської організації: «Продовольство, одяг, взуття у нас за європейськими цінами, а от зарплати та пенсії – у 8-10 разів менші. Якщо підвищити зараз тарифи, то знаєте, скільки бомжів буде?... Заборгованість вам же збільшиться… Питання може вирішити план заходів виходу вашого підприємства із кризи.»
Тарифи підвищувати необхідно і вони будуть підвищені, підбив підсумок Сергій Онофрійчук. Заступник міського голови нагадав про існуючі закони економіки та закликав відкинути популізм. Окрім того, нагадав про те, що Програму соціального захисту – систему субсидій – ще ніхто не відміняв.
Сергій Онофрійчук, заступник Бердичівського міського голови: «Жоден громадянин не повинен сплачувати більше, ніж 20% від свого доходу. Пенсіонери, наскільки мені відомо, 15%. Якщо (для простоти рахунку) взяти, що пенсія становить 1000 грн., то «комуналу» пенсіонер має сплатити 150 грн. і не більше. Сюди входять і тепло, і газ, і вода і т.п. Навіть, якщо сплачувати треба буде 1000 грн., то на пенсіонера припадає 150 грн., решта ж 850 – лягає на плечі держави.»
Позиція міського голови і виконавчого комітету чітка, підкреслив посадовець: як і у 2011-му, так і у 2012-му році, кошти, що їх місто виділяє Водоканалу, йтимуть на модернізацію енергозбереження.
Сергій Онофрійчук, заступник Бердичівського міського голови: «Минулого року ми виділили 150 тис. грн.. для Водоканалу на заміну насосів і системи обліку. Цього разу ми також виділимо 150 тисяч плюс ще 100 тисяч до кінця року, аби повністю модернізувати енерговитратні технології. Аналогічна ситуація буде і з Теплоенерго.»
Автор: Олександр Єжель
Камера: Юрій Гавриш