Рівно двадцять років клірик Свято-Миколаївського собору протоієрей Зіновій Ромах відвідує Бердичівську виправну колонію №70. З двотисячного року священик править служби у домовій церкві, збудованій на території установи. Напередодні свята Собору трьох святителів у цьому невеличкому, але акуратному храмі, відбулася урочиста служба для засуджених на чолі із духовенством округу.
Протоієрей Зіновій Ромах, клірик Свято-Миколаївського собору: «За 20 років служби тут було багато різних вражень. Є люди, які з бажанням йшли сюди, давали собі клятви, що коли вийдуть, будуть жити по-іншому. Я з декількома людьми спілкувався по телефону (які вже звільнилися звідси). Хтось сім’ю створив, хтось — ні, хтось виправився, хтось знову пішов неправильною стежкою. Дуже мало виправляється, бо рецидив говорить сам за себе. Але той слід, що ми залишаємо після себе, ті служби мають все-таки велике значення.»
За 4 тижні до Великого посту церква готує віруючих до входу у Піст, розповідають святі отці. Напередодні Собору трьох святителів відзначається перший із тижнів.
Протоієрей Віталій Бойков, благочинний Бердичівського округу, настоятель Свято-Миколаївського собору: «Проходить перший тиждень, який має назву митаря і фарисея, за тією євангельською темою, що розкриває нам суть покаяння, , істинної молитви, смирення й крутості. Ісус Христос казав: “Коли Я був голодним, ви нагодували Мене, коли Я мав спрагу, Ви напоїли Мене, коли Я був хворим, ви відвідали Мене, коли Я був у темниці, ви прийшли до Мене.” Згідно цих слів, ми приходимо в ті місця, де особливо потребують уваги духовенства й опіки Матері-Церкви.»
Олександр старостує у храмі маже 4 місяці. Чоловік готує церкву до служінь, підтримує у ній порядок. Тут, каже, відчуває себе зовсім іншою людиною.
Олександр, засуджений: «Святий храм для спасіння душі. Ми відвідуємо Богослужіння 2-3 рази на тиждень. Буває й 1 раз, як до нас встигають прийти.»
Загальна кількість в’язнів, які знаходяться у колонії — 600 чоловік. Домову церкву відвідує 30-40, розповідають працівники установи. Деякі із в’язнів полюбляють читати церковну літературу, таку, що й навіть не все духовенство читає.
Юрій Горчаков, заступник начальника ВК №70 із соціально-виховної та психологічної роботи: «Люди, які відвідують церкву, як правило, не порушують режим тримання, позитивно змінюються і користуються заохочувальними нормами. Я вважаю, що церква позитивно впливає на засуджених. Якщо вони тут покаяться, і хоча б один із них більше не потрапить до цих місць, то це вже є позитив.»
Під час урочистої служби засуджені могли не лише почути Слово Боже, а й висповідатися. Щоправда, ненадійні в’язні, а є в установі і така категорія людей, не мають змоги прийти до храму. Тож їх зрідка відвідує священик.
До засуджених потрібно ставитися, як до звичайних людей, наголошують святі отці. Тоді й ті будуть поводити себе належним чином.
Автор: Ніна Сільченко
Камера: Андрій Пеньківський