В контексті бердичівських комунальних перепетій цікавий грузинський досвід, який все частіше лунає в Україні. Це й не дивно, адже як свого часу в 90-х рух до незалежності нашої держави розпочинався разом з Польщею, так і в 2004-му разом з Грузією всі очікували на «переродження» України. Сусідня південна країна, як і колись західна судка відірвались далеко вперед у розвитку від нашої держави. Автор книги «Чому в Грузії вийшло» Лариса Буракова в інтерв’ю виданню E-xecutive розповіла про важливі ключові моменти їхніх змін:
«Головний результат реформ полягає в тому, що Грузія перестала бути радянською державою.
Те, що зробила вона за п’ять-шість років, не змогла зробити жодна колишня соціалістична країна. Відбулася не просто зміна еліт, а й зміна правил гри. Усе це супроводжувалося повним оновленням державного апарату. Жодна країна в світі не боролася з корупцією такими темпами. На думку авторитетної міжнародної організації USAID скорочення чисельності державних службовців відбулось в півтора-два рази. При цьому в різних відомствах процес йшов по-різному. Наприклад, апарат мерії Тбілісі скоротився з 2500 до 800 співробітників, в Міністерстві сільського господарства замість 4374 стало 600 осіб, а в Міністерстві фінансів - замість 5342 - 3673. Деякі структури видозмінилися, були перетворені, а деякі зникли повністю. За реформи в економіці відповідав Каха Бендукідзе. Він пильно аналізувалося кожне міністерство, кожен департамент, кожен відділ. Функції підрозділів зіставлялися з чисельністю співробітників. Якщо виникали сумніви, Бендукідзе викликав до себе цілий відділ і питав: «Ви що робите?». Були випадки, коли цілий відділ відправлявся на вулицю. Багато хто зі звільнених зрозуміли, що в країні почалося кардинальне оновлення, що по-старому жити не можна і що вони просто повинні піти, щоб не заважати розвитку. Інші так не вважали, і вони згодом використовувалися різними політичними силами як резерв боротьби з режимом. Куди подалися скорочені? У Тбілісі незвично багато таксистів. Багато, навіть, якщо порівнювати це місто з Москвою. Причому, їздять вони на вельми пристойних машинах. Перше пояснення полягає в тому, що для тих, хто бажає підробляти візництвом, немає ніяких перешкод. Ніяких спеціальних дозволів. Друге: якщо поговорити з водіями, майже всі вони розкажуть, що раніше були високопоставленими чиновниками, а тепер працюють таксистами. Неприйняття нової ролі виражається в тому, що вони до цих пір вважають себе безробітними, незважаючи на те, що їхні доходи зросли. Зараз вони можуть заробляти близько $ 53 в день або близько $ 1000 на місяць. У міністерствах вони отримували менше. Але тепер їм доводиться багато працювати, а це люблять не всі».
Цікаво, коли справжні реформи відбудуться й у нас і чи зможуть чиновники ефективно працювати таксистами навіть у таку складну пору року, як сувору зиму.
P.S.
В Японії теж проблеми зі снігопадами, причому значно більшими. Висота снігового покрову складає близько 4-ох метрів. На фото видно, що навіть така проблема не є не вирішуваною для метикуватих японських дорожніх служб.
РІО Бердичів