Під час перевірок пожежної безпеки на підприємствах та організаціях керівники досить часто задають питання про необхідність створення на підпорядкованих їм об’єктам добровільних пожежних дружин та пожежно-технічних комісій. А тому Управління Держтехногенбезпеки в Житомирській області інформує про порядок створення, організація роботи і страхування добровільних пожежних дружин.
Добровільні пожежні дружини створюються відповідно до Закону України “Про пожежну безпеку” і Наказом МНС України № 882 від 24.12.2009 на об’єктах з кількістю працюючих, як правило, не менше 25 осіб.
Основним напрямком діяльності добровільної пожежної дружини є запобігання пожежам. Члени ДПД здійснюють нагляд за дотриманням протипожежного режиму безпосередньо на робочих місцях, за станом первинних засобів пожежогасіння, роз’яснюють вимоги правил пожежної безпеки робітникам і службовцям об’єкта.
Щоб члени ДПД мали стійкі навички в роботі з профілактики і гасіння пожеж, з ними слід систематично проводити спеціальні заняття та тренування.
Наказом МНС затверджена програма підготовки членів ДПД.
Підготовка ДПД проводиться, як правило, у вільний від роботи час. Дні занять встановлюються особами, відповідальними за підготовку членів ДПД, за погодженням з керівником підприємства.
Необхідно регулярно перевіряти боєздатність ДПД з вирішенням практичних завдань з ліквідації умовної пожежі на різних дільницях виробництва або різних місцях приміщення.
Члени ДПД підлягають обов’язковому особистому страхуванню на випадок загибелі, ПОРАНЕННЯ, ЗАХВОРЮВАННЯ, одержаної під час ліквідації пожежі або в наслідок аварії, у розмірі десятирічної заробітної плати за посадою, яку вони займають. Страхування членів ДПД здійснюється за рахунок підприємств, де вони створені.
Організація і зміст роботи пожежно-технічних комісій - пожежно-технічні комісії (ТПК) створюються на об’єктах з кількістю працюючих 50 і більше чоловік незалежно від форм власності та видів господарської діяльності згідно з Типовим положенням про пожежно-технічну комісію. Цим Положенням визначені основні завдання, напрямки та порядок роботи ТПК.
Керівник підприємства наказом встановлює персональний склад ПТК. Керівництво її діяльністю покладається, як правило, на головного інженера. До складу комісії рекомендовано залучати: головного енергетика, головного технолога, головного механіка, інженера з питань охорони праці, керівників служб водопостачання, вентиляції, будівництва, охорони та інших спеціалістів, які за напрямками своєї діяльності мають забезпечувати реалізацію питань протипожежного захисту підприємства, а також керівників штатних або добровільних протипожежних формувань, фахівців з пожежної безпеки.
На великих промислових підприємствах крім загально об’єктової створюються також і цехові ПТК у складі 3-5 осіб.
Чільне місце в діяльності комісії повинні посідати винахіднцька та раціоналізаторська робота, впровадження технологічних удосконалень, які підвищують рівень пожежної безпеки. Але головною та найбільш змістовною формою роботи ПТК є систематичні (один раз на квартал) проведення детального огляду (обстеження) протипожежного стану на підприємстві.
Посадові особи, які не виконують або ігнорують вимоги членів ПТК, можуть бути притягнуті до відповідальності керівником підприємства. Пожежно-технічним комісіям слід вчасно готувати і проводити заходи, спрямовані на підготовку об’єкта до зимового і літнього сезонів року, а також щодо посилення протипожежного режиму у вихідні та святкові дні.
Ст. інспектор Бердичівського РВ Управління Держтехногенбезпеки в Житомирській обл. Пилипчук В. О.
БЕРДИЧІВ ДІЛОВИЙ