
У неділю минуло 13 років від дня загибелі відомого українського політика, лідера Народного Руху України, В’ячеслава Чорновола. Досі справу про його смерть розслідують правоохоронці. Рухівці та рідні Чорновола вважають смерть провідника політичним вбивством. Його оточення вже давно втратило віру, що імена замовників колись будуть названі. В Бердичеві людину, котра довгі роки несла в собі ідею української незалежності, прийшли вшанувати однопартійці, представники Всеукраїнського об’єднання «Свобода», «Батьківщина» та влада. Після виконання українського Славня, священники Української православної церкви Київського Патріархату - о.Євгеній та о.Костянтин відправили молебень.
«Давайте не просто говорити про спочилого, а будемо жити тим, чим жив він – бути українцями та патріотами. Ми маємо тверео оцінювати те, що відбувається з нами та навколо. Якщо буде так, тоді ми будемо вірно реагувати і наслідки нас влаштовуватимуть. Хочеш, щоб у нас була Україна - будь українцем сам і поруч ставатимуть українці! Нехай усіх Вас Бог благословить», - наголосив о.Костянтин.
Від влади виступив перший заступник міського голови Іван Демусь. Він нагадав присутнім, що у ці березневі дні Україна попрощалася з Атеною Пашко, тою, яка була поруч та розділяла погляди чоловіка. Заступник першої особи міста повідомив, що подібні заходи проводяться в усіх навчальних закладах. «Життя В’ячеслава Максимовича Чорновола показує наскільки непростим було здобуття Незалежності України. Сьогодні важливе об’єднання для будівництва справжньої квітучої України», - підсумував Іван Демусь.
Голова районної організації Народного Руху України Тетяна Свірідова наголосила на незламності духу провідника: «Україна втратила національного провідника, справжнього патріота та героя України. Саме через його принциповість з ним воювали і саме через це він мав таку популярність українців. Він досі лишається стратегічним генієм національного самоусвідомлення. Його не скорила тоталітарна комуністична система з усіма своїми таборами та катівнями. Чорновола було вбито жорстоко та підступно наприкінці кривавого та загрозливого для українців тисячоліття».
Голова Бердичівської міської партійної організації Всеукраїнського об’єднання «Свобода» Олексій Побережний наголосив на продовженні реальних справ роботи В’ячеслава Максимовича в нашому місті: «Справа Чорновола досі лишається актуальною, як в Україні, так і в Бердичеві. Так як в радянські часи, сьогодні ув’язнені політики, які не підтримують позицію, яка домінує в Україні – Юрій Луценко та Юлія Тимошенко, здійснюється тиск на інших українських патріотів. У 1998 р. він був у Бердичеві і я мав нагоду з ним поспілкуватися, попри те, що тоді я був лише школярем. До цього дня в моїй пам’яті закарбувалося гасло його останньої виборчої кампанії «Потрібні зміни». Зміни потрібні, шанувати героїв треба нам сьогодні. У ці самі березневі дні, Українські Січові Стрільці, які боролися за українську державу, гинули у Бердичеві. Тоді бої тривали за наш вокзал та район Червоної гори, але досі про жертви, які оцінюються істориками у 1,5 тисячі, в нашому місті практично ніхто не говорить. Більше того, про ці події не знають. Так трапилося, що за 20 років незалежності патріоти України мають лише одну перейменовану вулицю, на якій ми зараз знаходимося. Скільки вулиць ще потрібно перейменувати? Досі це питання замовчувалося і певним чином зупинялося. В нас досі стоять пам’ятники вождям комуністичного режиму, які знищували українців мільйонами. Над тим, коли будуть пошановані патріоти нашої держави залежить від нас з вами. Про це варто пам’ятати не лише у такі дати і не лише пафосними словами. Закликаю перейнятися цим питанням, яке відстоював в тому числі й В’ячеслав Чорновіл».
Те що трапилося 13 років тому вже стирається з пам’яті навіть тих людей котрі цікавляться громадсько-політичним життям. Саме тому спробуємо згадати лише факти про цю трагічну подію. 25 березня 1999 р. В’ячеслав Чорновіл їхав з Кіровограду до Києва. На п’ятому кілометрі столичної траси Бориспіль - Золотоноша його автомобіль Тойота зіткнувся з причепом КАМАЗа, який розвертався на дорозі.
Чорновіл і його водій Євген Павлів загинули на місці. Водій КАМАЗа Володимир Куделя і двоє пасажирів не постраждали.
Поховали політика на центральній алеї Байкового кладовища в Києві. На похорони Чорновола прийшло 200 тисяч людей.
Питання дорожньо-транспортної пригоди з боку рідних, однопартійців та навіть пересічних українців почали виникати одразу. По-перше, за кілька годин після загибелі В’ячеслава Чорновола тодішній міністр внутрішніх справ Юрій Кравченко (який через п’ять років теж загинув за загадкових обставин) заявив, що це була звичайна аварія. Справу закрили вже через три місяці, у червні 1999 р., визнавши аварію нещасним випадком.
По-друге, вже в новому тисячолітті справу тричі відновлювали, але так і не змогли довести до кінця.
По-третє досі багато експертів вважають, що загибель Чорновола не була випадковістю.
Наприклад колишній голова СБУ Валентин Наливайченко розповів, що під час його роботи в «службі» були реальні серйозні докази того, що В’ячеслав Чорновіл був убитий.
Крім того, раніше екс-помічник колишнього міністра внутрішніх справ Юрія Луценка Микола Степаненко, який розслідував справу, заявляв, що до неї можуть бути причетні екс-президент Леонід Кучма і Юрій Кравченко.
«Кучма міг доручити Кравченку розібратися з неугодним політиком, а той «перестарався», - розповідав правоохоронець в інтерв’ю «Комсомольській правді в Україні» в 2006 р.
Згодом в 2009 р. з’явилася версія про те, що Чорновола добивали кастетом.
Після цього Тарас Чорновіл погодився на ексгумацію тіла батька, а Генпрокуратура взяла могилу Чорновола під охорону. Врезультаті досі розслідуванням справи займається міністерство внутрішніх справ. Крапку не поставлено.
undefined
undefined
РІО Бердичів