В Бердичеві незабаром буде музей Джозефа Конрада. Як відомо, класик англійської літератури, поляк за походженням народився на Бердичівщині. В нашому місті та районі є кілька музейних кімнат - в
ліцеї № 15,
в с. Терехове
,
в кляшторі Босих Кармелитів
, але вони не можуть повноцінно передати усі грані таланту письменника. Тож щоб повністю охопити творчість нашого земляка в нашому місті буде створено повноцінний музей письменника, який поки, що перебуває на стадії збору матеріалів та експонатів.
Кошти на розвиток музею виділить Міністерство культури Польщі, яке активно займається реставрацією пам’яток польської культури на території України. Як повідомляє інтернет-ресурс Польське радіо, в 2012 році Міністерство культури Польщі планує виділити на реставрацію пам’яток польської культурної спадщини в Україні понад 2 мільйони злотих, тобто близько півмільйона євро. Про це повідомив Яцек Мілер, директор департаменту культурної спадщини Міністерства культури, виступаючи на засіданні сеймової комісії у справах єдності з поляками за кордоном.
Пан Мілер повідомив, що згідно з планом музей відкриють уже в наступному році. А в цьому році близько 500 тисяч злотих (це приблизно 1млн. 200 тисяч гривень) виділено на створення музею Дж. Конрада.
«Цього року були виділені гроші на черговий етап ремонтних робіт, близько 500 тисяч злотих. Взагалі для закінчення цього проекту потребуємо втричі більше. Тоді нам вдасться реалізувати ту концепцію музею Конрада в Бердичеві, яку підготували працівники Музею літератури у Варшаві. Справа має довгу історію – перші розмови з українською стороною на цю тему відбулися ще 1996 року. А до цього часу вдалося відкрити тільки один осередок – Музей Юліуша Словацького у Кременці» -повідомив Яцек Мілер.
Об’єктом пильної уваги поляків став не лише музей в Бердичеві - зараз триває ще ряд проектів, пов’язаних з реставрацією та оцінкою стану культурних пам’яток. Міністерство культури співпрацює з українськими архівами, де проводяться пошуки та оцифрування документів, пов’язаних з історією Польщі. Зокрема, частина колекції рукописів Львівської Національної бібліотеки імені Василя Стефаника, яка перед війною входила до складу колекції «Оссолінеуму», була оцифрована і переказана осередку Національний заклад імені Оссолінських у Вроцлаві.
АННА ПАВЛОВСЬКА
Джерело: "Ріо Бердичів"
|