
Напевно в райдержадміністрації ще не встигли прочитати нашу минулу статтю про непотрібність збирати підприємців та інших зайнятих людей задля простої передачі інформації, бо вже наступного дня призначили зустріч для керівників великих сільськогосподарських підприємств району.
Знову ж для того, щоб просто роз’яснити їм новини у законодавстві. А саме, встановлення адміністративної відповідальності посадових осіб сільгосппідприємств за недотримання сівозмін при обробітку землі.
Відповідний Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо збереження родючості ґрунтів» було прийнято ще 4 червня 2009 року, а вступив в дію він 31 липня 2010 року. В цьому законі передбачено, що земельні ділянки сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва використовуються відповідно до розроблених та затверджених у встановленому порядку проектів землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозмін та впорядкування угідь і передбачають заходи з охорони земель.
Присутній на зустрічі представник державного інституту землеустрою (єдиної організації в області, яка має ліцензію робити такі проекти) розповів, що в минулому році вони вже виготовили ТРИ!!! таких документа, в ході роботи над якими виникло багато запитань. Незрозуміло, як буде вирішуватись «винос в натуру» результатів проектування, хто буде виготовляти агрохімічні паспорти земельних ділянок та ще багато чого. Базова ціна проектування сівозмін – 25 гривень за 1 га та 3 грн за 1 га – агрохімічний паспорт. Плюс проект повинен пройти державну експертизу (ціна – 3% від вартості робіт) та бути затвердженим розпорядженням голови адміністрації (яка буде ціна цього етапу теж ніхто не знає). В підсумку свого виступу навіть представник цього інституту визнав, що за різними нормотворчими правилами вже загубилась суть землекористування.
Відповідні «спічі» та репліки керівників сільськогосподарських підприємств Бердичівського району були куди менш культурними. «Це чергова дурь, - просто і конкретно сказав керівник фермерського господарства Віктор Барановський з Бистрика, - працюючи агрономом з 1971 року таких дурних «нововведень» я бачив безліч. Як може мені, агроному з сорокарічним стажем, проектант, який навіть не є агрономом (але який має ліцензію – ред.), вказувати де і що садити та сіяти…»
«Які економічні показники можна спрогнозувати на чотири-сім років вперед, коли ціни на однакову сільськогосподарську продукцію в різні роки можуть змінюватись на порядок?», - підтримали інші присутні спеціалісти. Навіть площу земельних угідь важко передбачити, адже сьогодні одні власники паїв забирають свої наділи. завтра інші передають в оренду.
Спеціалісти земельного відділу зазначили, що поки що відповідальність за відсутність проектів сівозмін будуть нести лише землекористувачі ділянок площею більше 100 гектарів. Сьогодні в районі є 48 таких користувачів, які обробляють 24,4 тисячі гектарів землі.
Розходячись, керівники сільгосппідприємств не жаліли міцних слів в адресу законодавців та їх прихвоснів, які так «піклуються» про рідну землю. Єдиною розрадою в цьому конкретному питанні агрономи бачили для себе юридичну шпаринку – проекти потрібні для ділянок, на яких ведеться «товарне» сільськогосподарське виробництво, а в державних актах людей, які здали їм в оренду свої земельні паї зазначено: для «особистого» селянського господарства. Або просто діяти за старим радянським військовим прислів’ям: «Не спіши виконувати наказ, незабаром його можуть відмінити…»
РІО Бердичів