Аби такий важливий день, як поминальна неділя, пройшов організовано та без ексцесів, у Бердичеві заздалегідь готувалися багато служб. Одні з перших – комунальники. Саме вони відповідали за прибирання і вивіз сміття з діючого кладовища на вулиці Войкова. В особливо посиленому режимі довелось працювати протягом післяпасхального тижня.
Олександр Ковальчук, директор комбінату комунальних підприємств: «Нам за два останні дні вдалось вивезти практично усе сміття, яке накопичилось за п’ятницю і суботу. Хоча ще вчора у шість вечора населення інтенсивно працювало на цвинтарі, тож 5-8% сміття знову накопичилось. Ми його вивеземо найближчими днями, якщо буде гарна погода. Хочу подякувати усім, хто брав участь у суботнику. Це студенти БКПЕП, комунальні підприємства, підприємці. Хто чим міг, тим і допомагав».
А в переддень провідної неділі на міському цвинтарі відбувся масштабний суботник за участю працівників пожежної частини, МКАРСу на воді, управління соцзахисту, газконтори, водоканалу, заводу «Прогрес» тощо. У найбільших важких сЕкторах особисто працювали і всі заступники міського голови, і сам Василь Мазур. Завзяття, з яким трудились посадовці, спонукали долучитись до їхніх лав городян.
Богдана Березовська, бердичівлянка: «Я прийшла з батьком прибратися на могилах рідних, захотіла провідати могилку свого знайомого і побачила посадовців, які працювали на суботнику. Тому я теж вирішила їм допомогти».
Керівників міста, установ та організацій не одразу можна було впізнати у робочому одязі та з лопатами в руках. Ті з громадян, хто впізнавав, хвалили прибиральників за старанність.
Надія Миколаївна, бердичівлянка: «Це заступник мера і мер наш працюють, дуже гарну справу роблять. Тепер тут красиво буде».
Зранку в поминальну неділю до активної праці взялись перевІзники. 21 автобус безкоштовно перевозив бердичівлян та гостей міста з площі біля універмагу (рух на якій було повністю перекрито) до кладовища. З Червоної Гори, площі Будівельників та залізничного вокзалу на Войкова рухались понад півтора десятка автобусів «експрес». Щороку система роботи на поминальні дні стає все доскональнішою, відзначили перевізники.
Ігор Плісак, директор АТП-11837: «Завдяки ініціативі міського голови, ці традиції міцніють. Коли Олександр Ревега придбав автопарк, він теж став підтримувати ці традиції і започатковувати нові.

Наприклад, безкоштовне перевезення жінок на Восьме березня. Правда, не все якісно було зроблено на перший раз, не всі перевізники долучились, але у подальшому ми будемо наж цим працювати. Хочу подякувати службам ДАІ, які регулювали рух так, що пробок не було».
Найбільше громадського транспорту виділив автопарк, але й інші асоціації перевізників теж взяли посильну участь у доставці громадян до цвинтаря.
Ігор Плісак, директор АТП-11837: «Хочеться подякувати решті перевізників, які теж допомагали, як могли. Дозволю собі зазначити, що такої організації та безкоштовного проїзду на поминальні дні немає в інших містах України. Лише у нашому Бердичеві все робиться для людей».
Прибувати на цвинтар громадяни почали із самісінького ранку, що дозволило уникнути складнощів та великих черг до маршруток. Довжелезні вервечки відвідувачів тягнулись і тротуарами на вулиці Войкова.
Петро Антонович, бердичівлянин: «Йдемо пішки, тому що ми завжди ходили на цвинтар пішки. Мама нас колись водила, а тепер ми самі ходимо. Можна, звісно, і на таксі, але краще пройдемось. Свіже повітря, гарна погода».
За порядком в ході поминальних днів із шостої ранку стежили 30 міліціонерів, три патрулі знаходились на території міського цвинтаря, ще четверо правоохоронців чергували на кладовищі у Гришківцях. Автомобільний рух регулювали семеро співробітників ДАІ.
Олександр Татарчук, т.в.о. начальника ВДАІ у м. Бердичеві: «Вони задіяні на перехрестях вулиць Леніна та площі Соборної, Чуднівської та Володарського, де здійснюють регулювання дорожнього руху з метою уникнення заторів, так як рух транспорту в напрямку до міського кладовища дуже інтенсивний. На прилеглій до цвинтаря території працівники ДАІ теж задіяні, роз’яснюють водіям про місця, де можна паркуватись, і розставляють транспортні засоби, щоб не було пробок».
Від перехрестя вулиць Войкова та Ніни Сосніної рух приватному транспорту було заборонено. Тож власники залишали автівки на прилеглих до Войкова вулицях і прямували до цвинтаря пішки. Впритул до кладовища могли наблизитись лише автобуси і таксі, які через деякий час розвертались біля центральних воріт та їхали у зворотному напрямку. Безпосередньо на цвинтар заїжджати теж могли не всі.

Олександр Ковальчук, директор комбінату комунальних підприємств: «Запускаємо лише інвалідів, людей, які дійсно не можуть без транспорту пересуватись. Але ця кількість транспорту не є небезпечною для присутніх людей».
Пік відвідуваності кладовища припав на час із 11-ої до 12-ої години. Станом на полудень було здійснено 170 безкоштовних рейсів та 95 платних. Кожен рейс обліковували працівники виконкому. Як завжди, особисто контролював організаційний процес міський голова.
Василь Мазур, Бердичівський міський голова: «Вже стало доброю традицією проводити у Бердичеві поминальні дні за відпрацьованою системою. Хочу подякувати усім перевізникам за те, що багато років поспіль здійснюють безкоштовні перевезення. Працівники міськвиконкому та всіх асоціацій ведуть облік, присутні і їхні керівники. Поки що нема зауважень. Будемо працювати доти, доки на цвинтар ітимуть люди. Думаю, погода буде сприятлива (ми усіх священиків просили молитися, щоб вона такою була), і бердичівляни та гості будуть задоволені організацією».
Автор: Інна Покотилюк
Камера: Віталій Сінєльніков