Аби прикрасити територію Бердичівської школи-інтернату, вихованці закладу вирішили створити козацький куточок. У свій час вони разом із вчителями відвідали Запоріжжя та славнозвісний острів Хортиця. Саме там і побачили дерев’яну церкву, яку вирішили відтворити у себе в інтернаті. Всі елементи храму виготовляли на уроках трудового навчання.
Андрій Кузьмінський, учень 10 класу Бердичівської ЗОШ-інтернат: «Збиваються щити, потім виставляються на кут і збиваються бокові щити. Потім усе складається в каркас.»
Руслан Дем’янчук, вчитель трудового навчання Бердичівської ЗОШ-інтернат: «Там дуже багато елементів каркасних, що складно з’єднувати й монтувати. Ми виготовляли церкву в майстерні. Ці всі елементи виносили на вулицю, де і робили монтаж. Намагалися встигнути до зими, щоб деревина не понила.»
На одній лише церкві діти та вчитель вирішили не зупинятися. Руслан Дем’янчук розробив авторську програму “Столяр-верстатник” для поглибленого вивчення обробки деревини. І майже на кожному уроці старшокласники виготовляли дерев’яні експонати, що нині прикрашають територію інтернату.
Руслан Дем’янюк, вчитель трудового навчання Бердичівської ЗОШ-інтернат: «Завдяки цій програмі, діти орієнтуються на подальший вибір професії. А якщо вони не пов’яжуть з обробкою деревини своє життя, то ці знання, вміння й навички знадобляться їм у майбутньому.»
При вході до інтернату стоїть суворий козак та гармата. Це — місцева охорона, жартують вчителі. Виготовив гармату одинадцятикласник Олександр Карпенко. Хлопець каже: експонат не зайняв багато часу, оскільки все робилося із задоволенням.
Олександр Карпенко, учень 11 Б класу Бердичівської ЗОШ-інтернат: «Ствол гармати ми виготовляли з дуба — міцної породи деревини. За допомогою станка СТД-120м виготовлялася насатка. З берези і ялини ми робили основу, колеса, точили на СТД-120м шпиці і також виготовляли вісь з додаванням металевих стрижнів.»

Гармата навчила Олександра не лише тримати у руках молоток та інше знаряддя, а й принесла гарні оцінки. Як виявилося, усі експонати учні робили не просто так.
Олександр Карпенко, учень 11 Б класу Бердичівської ЗОШ-інтернат: «В цьому році я здаватиму екзамени. Одинадцятикласники здають три екзамени: перший — українська мова, як основний, один на вибір і один з профільного навчання. Технологія обробки є профільним предметом у мене, тому гармата була моєю проектною роботою. За неї я отримав 12 б.»
За навчальним корпусом, де учні встановили церкву, нині красуються й інші дерев’яні експонати — результат річної роботи вихованців інтернату. Тут можна побачити справжню українську оселю із собакою та господинею, яка тримає в руках миску з варениками. Над хатою працювали декілька учнів.
Денис Неверицький, учень 11 А класу Бердичівської ЗОШ-інтернат: «Починали роботу ми в іншій столярні: робили там дощечки. З дощечок ми збивали каркас хати, а потім ходили на цукровий завод за очеретом, щоб зробити з нього дах.»
Вхід до містечка лише через дерев’яні ворота, які виготовив Руслан Стукал. Хлопець довго працював над своїм проектом, але коли нарешті зробив, то результатом лишився задоволений.
Руслан Стукал, учень 11 А класу Бердичівської ЗОШ-інтернат: «Брама слугує прикрасою до нашого козацького двору. Робили ми її поетапно: виготовляли каркас, оздоблювали спеціальним матеріалом, покривали лаком. Дах вкрили очеретом і поставили наверх півня, виготовленого з фанери.»
Окрім української атрибутики, діти вирішили створити ще й казку. Одинадцятикласник Ігор Жалюк разом із друзями виготовили хатинку на курячих ніжках, а біля неї ще й Бабу-Ягу встановили.
Ігор Жалюк, учень 11 А класу Бердичівської школи-інтернат: «У будь-якій казці Баба-Яга живе далеко від сіл та міст. Тому ми вирішили прикрасити нашу гірку. Задумали поставити саме там.»
Експонати учні виготовляли, звісно, за проектами. В інтернаті є свій юний архітектор, який і намалював відповідні ескізи.
Валентин Паламарчук, учень 11 Б класу Бердичівської ЗОШ-інтернат: «Я спочатку накидав ескізи, а вже тоді скомпонував усе в один малюнок і створив шедевр, як то кажуть.»
Козацький куточок буде слугувати приміром для молодших дітей, що можна зробити власними руками, кажуть старшокласники. Праця — шляхетна справа, яка приносить задоволення та красу. Та й взагалі, зазначають хлопці, кожен справжній чоловік повинен уміти володіти інструментами.
Руслан Стукал, учень 11 А класу Бердичівської ЗОШ-інтернат: «Я ж майбутній господар! Я повинен вміти прибити якусь картину вдома, щось відремонтувати.»
Денис Неверицький, учень 11 А класу Бердичівської ЗОШ-інтернат: «Воно прикрашає нашу місцевість. Поринаєш у мрійливі почуття.»
Відтепер усі експонати красуватимуться в інтернаті, нагадуючи вчителям про випускників, які їх виготовили. Авторська програма Руслана Дем’янчука принесла гарні плоди, тож користуватимуться у закладі нею і надалі. І хто знає, що можуть іще створити ці талановиті діти.
Автор: Ніна Сільченко
Камера: Андрій Пеньківський
Телеканал "ВІК"