Як потрібно святкувати Івана Купала, бердичівляни мали змогу побачити в селі Немиринці, Ружинського району, Житомирської області. В цьому невеличкому населеному пункті 6 липня, у п’ятницю, відбувся четвертий Всеукраїнський фестиваль «Купальські роси». Засновником та головою оргкомітету фестивалю є народний депутат України, голова політичної партії «Української партії «Собор» Павло Жебрівський. Саме на його запрошення близько тисячі бердичівлян вирушили в Ружинський район на малу батьківщину народного депутата.
Кілька десятків автобусів повезли мешканців нашого міста на фольклорне свято. Година в дорозі і ось село Немиринці радісним гомоном зустрічає гостей, що прибули з різних куточків Житомирщини на чарівне дійство купальської ночі.
Перше, що кидається в очі – велика кількість фонтанів, що створюють прохолоду і дарують спокій стомленим дорогою гостям. Для мешканців нашого міста така кількість фонтанів стала культурним шоком, адже в нас на все місто жодного, а тут аж десяток в різних кінцях села. Люди, перш ніж попасти на саме свято, мали змогу оглянути прекрасний «Купальський парк» і прогулятись щойно відкритою набережною, названою на честь матері Павла Жебрівського, - «Яніна». Прекрасна набережна, довжиною близько 170 метрів, стала подарунком для селян та гостей свята. Коли прогулюєшся нею, складається враження, що ти потрапляєш в інший вимір – пташиний гомін, безліч статуй, фонтани, квітучі арки з лавками, будиночки на озерці і дві пари лебедів, що гордо плавають у водоймі біля набережної, створюють особливий настрій.
«Прекрасна набережна. Якщо б зав’язали очі і привезли сюди – нізащо б не вгадала, де я, аж не віриться, що все це в селі. Схоже на Умань або Ялту. Тут напевно дуже добре відпочивати ввечері. Зроблено для людей і дуже красиво», - діляться враженнями гості з Попільнянського району.
Бердичівлянам теж припала до вподоби краса Немиринців.
«Видно, що тут добре живуть люди. Хотілось би, щоб і у нас так було і не лише в Бердичеві та районі, але й скрізь на Житомирщині. Щоб люди мали роботу, гроші, щоб гідно виховували дітей. Бердичівщині теж потрібен такий депутат, який вболіває за свою Батьківщину і є патріотом, як Жебрівський, щоб ми теж процвітали», - розповідає мешканець Бердичева.
Прогулявшись набережною люди йшли в Купальський парк, відкритий кілька років тому. На невеликій ділянці в центрі села, поблизу сільського будинку культури, зручно розташувалися затишні алеї з молодими деревами і квітниками, пахощі від яких створюють свою, неповторну атмосферу.
А в цьому році в парку з’явилось кілька античних статуй, що додали парку ще більшої привітності і шарму. В зоні відпочинку - фонтан і лавки. А родзинкою парку є символічний «Нульовий меридіан», де стоїть покажчик напрямків у бік європейських столиць і кількох обласних центрів, а також вказано відстань до них. Черга охочих сфотографуватись вишикувалась до великого глобуса, що обертається навколо своєї осі, а крім назв континентів, на ньому зазначено тільки один населений пункт – Немиринці.
«Свято Івана Купала з прадавніх часів святкувалось в Немиринцях. А п’ять років тому розпочався фольклорний фестиваль «Купальські роси», де ми відновили автентику і осучаснили деякі обряди. З кожним роком це свято набирає все більшого розмаху, стає кращим, на мій погляд, більш масштабним. Якщо зараз набрати у Вікіпедії слово Немиринці, Житомирської області, то ви побачите, що там буде рядок про те, що в цьому селі проходить фольклорне свято «Купальські роси». Я хочу сказати, що це свято актуальне в цей час – прийняття мовного закону», - розповідає організатор фестивалю Павло Жебрівський.
Для народного депутата Івана Купала і «Купальські роси» символізують заглиблення в енергетику сивої давнини, зв’язок з природою на рівні підсвідомості. На думку пана Жебрівського, такі свята видушують хохла і малороса з багатьох українських душ. Воно дає сподівання українцям на відродження духу, що рве тіло до бою.
А все, що робиться в Немиринцях, всі алеї парку та ідея самої набережної – задум нардепа. На його переконання, набережна – місце, де люди мають закохуватись, забувати про свої турботи і просто відпочивати.
Оглянувши набережну та парк, люди поступово заповнювали долину, де відбувався фольклорний фестиваль «Купальські роси». Схили, що ведуть до річки, утворили природний амфітеатр, де було добре видно, що відбувається на імпровізованій сцені. А зверху, на схилах, жваво йшла торгівля сувенірами та виробами народних майстрів. Бажаючі мали змогу подивитись на роботу ковалів, гончарів та інших майстрів, що просто неба творили дива. З висоти пташиного польоту долина нагадувала великий котел, де все нуртувало, співало, танцювало і сміялось. Барвистий натовп у вишиванках додавав свою родзинку в свято. Автентичні співи, виступи фольклорних колективів з Житомирщини та України, авіашоу, конкурси та показ мод від дизайнерки Голди Виноградської – неперевершеним барвистим калейдоскопом пролетіли над долиною, давши людям заряд енергії справжнього свята, на якому ніколи було нудьгувати.
Плетіння вінків, вогненне колесо, стрибання через купальське багаття – кращі традиції цього свята могли побачити глядачі свята в Немиринцях. Завершилось свято грандіозним салютом та ланцюгом єдності, який остаточно об’єднав гостей свята у велику і дружну українську родину.
Ріо Бердичів