Літо – не лише пора відпочинку, але й численних шлункових захворювань. Головні причини великої кількості отруєнь цієї пори – неправильне приготування та зберігання продуктів. Кількість харчових отруєнь цього літа, у порівнянні з минулим роком, вже встигла зрости, твердять фахівці Причина: споживання несвіжих продуктів та неякісних напоїв. Лікарі наголошують – улітку їжа значно швидше псується. Тому слід ретельніше придивлятися до продуктів і правильно їх зберігати.
Якщо взимку люди найчастіше звертаються до лікарів через застуду, то зараз, здебільшого, через отруєння. Утім неприємностям можна запобігти, якщо дотримуватися елементарних правил: чистота на кухні, готові страви зберігати окремо від сирих і в холодильнику. Найдовше за кімнатної температури продукти без охородження можуть лишатися лише дві години.
Завідувач інфекційного відділення Раїса Костюченко, з якою поспілкувалися наші журналісти, наголошує, що такий продукт, як сирі яйця не можна споживати, особливо влітку. Інший продукт зі сталого ризику – це м'ясо, яке люди маринують і зберігають не в холодильнику. Взагалі, щодо їжі тваринного походження треба бути особливо обережним. Саме через неї – 95 відсотків усіх харчових отруєнь. Тому м'ясні страви слід готувати за температури не нижче 70 градусів. Та загалом, у теплу пору року, медики рекомендують їсти більше фруктів та овочів. Але при цьому, ретельно перевіряти чи є вони свіжими, мити їх та споживати в достатній кількості. Також у спеку краще уникати страв з майонезом, тістечок з кремом, желе та продуктів, що мають властивість швидко псуватись.
Не оминає завідувач інфекційного відділення і теми напоїв. Пояснює, що найкориснішою для організму є вода, на другому місці – кава, і лише на третьому – чай. Однак, не вся вода може бути корисною. І навіть кип'ятіння не позбавляє її небажаного вмісту заліза. Мало-хто здогадується, що навіть проста мінеральна вода – теж може зашкодити людині, якщо вживати її у надмірній кількості. А про солодкі газовані напої мова взагалі не йде. Особливо в спеку вони є небезпечними для організму людини тим, що лише підвищують спрагу.
Також у спеку велика кількість людей полюбляє освіжитися морозивом, особливо це стосується дітей. Утім, цей ласунчик не рекомендується вживати після м’ясних страв, оскільки саме внаслідок цього найчастіше виникає отруєння. Фахівці нарікають на безвідповідальних продавців, які після того, як морозиво розтане – не викидають його, а повторно заморожують, що й призводить до чисельних отруєнь влітку.
“Збудники гострих кишкових інфекцій у величезних кількостях швидко розвиваються в їжі, воді при сприятливих для них умовах, на брудних руках при недотриманні елементарних правил особистої гігієни”, – каже Раїса Миколаївна. Кишкові інфекції небезпечні тим, що їх збудники виробляють отрути – ентеротоксини, які викликають отруєння організму людини. Про отруєння свідчать такі симптоми, як біль і бурління в животі, нудота, головний біль, загальна слабкість, в деяких випадках – підвищена до 37,5 оС температура. Якщо ці симптоми довго не проходять і є наявність підвищеної температури, краще викликати лікаря. До його приїзду не займайтеся самолікуванням – таблетки тільки змажуть картину захворювання.
Хоча у більшості випадків харчові отруєння не становлять серйозної небезпеки, і через кілька днів людина відчуває себе абсолютно здоровою та життєрадісною, але прості правила гігієни й правильне зберігання харчових продуктів забезпечать вам добре самопочуття і гарний настрій влітку.