Стосунки міста і району в усі часи були не найкращими. Дружбу і мир, якщо це так можна назвати, постійно порушують обидві сторони. З боку це виглядає так, як в оповіданні «Кайдашева сім’я» - одна родина, але постійно живе в чварах через курку, межу, груші. А в нашому випадку всі конфлікти крутяться довкола грошей, а точніше, їх постійної відсутності…
Спекотного літнього ранку, 12 липня, в стінах райдержадміністрації розгорілась гаряча дискусія. Приводом для палкого обговорення стали гроші, які район має передати Бердичеву за лікування хворих з району в міській лікарні.
Тут слід повернутись на кілька років назад і нагадати читачам, що питання передачі коштів районом місту неодноразово поставало на сесії райради ще з 2004 року. Але депутати не підтримували цієї ініціативи і рішення відкладалось до кращих часів. А така діяльність відповідно, аж ніяк не сприяє дружнім стосункам. Кожну відмову сплатити кошти місто сприймало, як особисту образу і відповідно погіршувались й без того погані відносини. На даний момент район винен близько 3 мільйонів гривень місту, а мешканці району продовжують звертатись в міську лікарню і борг продовжує зростати.
Холодна війна в кабінетах триває – чиновники вислали листа з проханням сплатити в міський бюджет майже мільйон гривень на лікування хворих з району в 2012 році. Щоб вирішити: віддавати гроші чи ні, керівники райдержадміністрації вирішили скликати позачергову сесію на порядку денному якої головним було питання передачі коштів з районного бюджету в міський.
Людмила Колесник, заступник голови РДА з гуманітарних питань розповіла про всі нюанси саме цього питання. А точніше, пояснила за що район віддає гроші. Вона зазначила, що в районній лікарні відсутні чотири відділення: інфекційне дитяче і доросле, дитячої реанімації, пологове і ЛОР.
«За п’ять місяців в центральній міській лікарні пролікувались 329 мешканців району. За приблизними розрахунками до кінця року планується, що пролікуватись можуть до 400 чоловік. На лікування одного мешканця припадає 550 гривень – за нормативами, то загальна сума становитиме 450 тисяч гривень. Це йде мова про видатки на 2013 рік. А решту коштів ми не можемо визнати як заборгованість, бо жодних угод не укладалось» - коментує ситуацію пані Колесник.
Чиновники району вирішили, що хворі доправлятимуться в міську лікарню лише за направленням лікарів. В районної лікарні є можливість відкрити ЛОР-відділення, а решта потребують значних коштів, тож район і надалі користуватиметься послугами міської лікарні. Вирахувавши всі витрати район вирішив виділити місту на лікування селян 236 тисяч гривень. Ця сума виділяється на лікування людей у вищезгаданих відділеннях, а решта, якщо їх не задовольняє рівень медицини, за власний кошт.
Виступ Людмили Колесник викликав палкі дискусії. Патріотично і натхненно виступив Юрій Михальчук, депутат районної ради. Суть його виступу зводилась до того, що гроші не треба нікому віддавати, а медицина в нас, згідно нормами Конституції України, безкоштовна. На переконання Юрія Михальчука, гроші краще пустити на районну медицину, адже ті люди, що лікуються в міській лікарні роблять це не безкоштовно. Він порадив присутнім порахувати кількість мешканців міста, що лікуються в районній лікарні.
Однак патріотизму пана Михальчука не розділили представник районної лікарні та Володимир Кравченко, головний редактор «Землі Бердичівської», які в своїх виступах обґрунтували протилежну думку, що гроші треба виділити. Редактор комунальної газети у своєму виступі нагадав присутнім, що це рішення принесе користь простим людям.
«Місто часто з розумінням ставилось до проблем району. А район в свою чергу, якщо не міг виплати кошти місту, проводив розрахунок сільськогосподарськими продуктами. Втім, кілька років тому представники району почали хитрувати… А тут мова йде про відмову від сплати і якщо депутати проголосують проти і наступного дня підуть в міську лікарню їх приймуть без проблем на відміну від селян» - переконаний журналіст.
Він нагадав присутнім і про плювок у бік міської влади, коли район відмовився дати кошти в розмірі 100 тисяч гривень на добудову Центру Жінки, хоча міг це зробити частково, кількома траншами. «Відносини з містом треба будувати, а не створювати собі додаткові проблеми» – підсумовує Володимир Кравченко.
Між містом і районом буде укладено договір на рік. В ньому буде чітко обумовлено, що кошти виділені на сесії будуть витрачені на лікування хворих з району направлених медиками районної лікарні – повідомив представник районної лікарні.
Свою позицію висловив і Володимир Збаражський, голова райдержадміністрації. Він повідомив, що стосунки з бердичівським міським головою у нього місяць тому погіршились через захист інтересів району. Але тим не менш, зазначив, що місто недоотримує значні кошти. «Зареєструвавши районну лікарню в селі Мирославці ми зробили в міському бюджеті дірку розміром у 800 тисяч гривень в рік - це податки з фізичних осіб» - робить висновок голова РДА.
Сварки не вихід зі становища, треба працювати так, щоб місто йшло в районну лікарню – дійшли висновку присутні і проголосували за надходження коштів з районного бюджету в місто. На практиці це рішення втілиться так: міністерство фінансів виділить просто району на 230 тисяч менше, а місту – більше і всі задоволені.
Ріо Бердичів