8-го липня в Україні, згідно наказу Президента, вперше відзначили День родини. Із цієї нагоди представники Бердичівського районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді вирішили зібрати тих, родини котрих ось-ось поповняться – майбутніх матусь. Зовсім скоро їм та їхнім чоловікам доведеться вирішувати цілий ряд питань, пов’язаний з народженням маляти, тож невеличкий лікбез не мав бути зайвим.
Людмила Колесник, 1-й заступник голови Бердичівської РДА: «Я щиро переконана, що немає на світі більшого дива, аніж народження дитини. Немає для сім’ї події прекраснішої. Для того, аби розповісти вам про ваші обов’язки та про шляхи створення особливого середовища у родині – для інтелектуального, фізичного, психічного, емоційного розвитку дитини – ми сьогодні і зібралися тут.»
Батьки, які чекають на потомство можуть розраховувати на кілька видів грошових допомог, а саме на допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами, допомогу при народженні дитини, допомогу з догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Ольга Коноводова, гол. спеціаліст з грошових виплат та компенсацій районного УПСЗН: «Для призначення та виплати допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами, вам потрібно звернутися до нашого відділу. З собою ви повинні мати довідку від лікаря на 126 календарних днів і паспорт з ідентифікаційним кодом. Якщо особа перебуває на обліку у Центрі зайнятості, то він видає їй теж довідки, що їх пред’являють в управлінні праці. Інших документів не потрібно.»
Розмір допомоги для працездатної особи становить чверть від прожиткового мінімуму. У середньому на 126 календарних днів її розмір для непрацюючої особи становить 1124 грн. Незастрахована особа, котра перебуває на обліку у Центрі зайнятості, отримуватиме 2260 грн., застрахована – 3300 грн.
Ольга Коноводова, гол. спеціаліст з грошових виплат та компенсацій районного УПСЗН: «Ці суми залежать від того, на який період виданий лікарняний лист, адже розмір допомоги зростає поквартально. Допомога при народженні дитини призначається на підставі витягу із Держреєстру або довідки з сільської ради і копії свідоцтва про народження дитини. Якщо народжується 2-га і 3-тя дитина, то ви повинні мати при собі довідку про склад сім’ї, паспорт і копії довідок про народження всіх дітей.»
Ще одним чинником, від якого залежить розмір допомоги, це період, в якому народилася дитина.
Ольга Коноводова, гол. спеціаліст з грошових виплат та компенсацій районного УПСЗН: «Станом на 1 липня цей розмір становить 27 510 грн. Він буде виплачуватися протягом 2-х років. Разова сума становитиме 9 170 грн., плюс 764 грн. щомісяця. При народженні 2-ї дитини допомога встановлюється у розмірі 55 020 грн. Разова допомога 9170 грн. плюс 955 грн. протягом 4х років щомісячно. Якщо народжується третя дитина і наступні, розмір допомоги становить 110 040 грн. Одноразова сума 9 170 грн. плюс 1400 грн. протягом 6-ти років.»
При появі дитини батькам видається медичне свідоцтво про народження. Разом із ним, а також із паспортом та свідоцтвом про одруження (якщо шлюб повний) вони мають пройти процес державної реєстрації народження.
Руслана Кулик, нач. відділу РАЦС у Бердичівському районі: «У першу чергу, це за місцем прописки. Якщо батьки прописані у Бердичівському районі, то мають звернутися до виконкому з відповідним документом. Виконком проведе держреєстрацію. Але! Окрім місця прописки, державна реєстрація може бути проведена із за фактичним місцем народження. Тобто, якщо ви народжуєте у Бердичеві, то міський відділ держреєстрації так само має право дати вам держреєстрацію. »
Державну реєстрацію проведено, час отримати свідоцтво про народження та довідку для разової допомоги. Визначення походження дитини – це те, на що теж слід звернути увагу.
Руслана Кулик, нач. відділу РАЦС у Бердичівському районі: «Походження дитини від мами визначається на підставі медичного свідоцтва про народження, оскільки там зазначаються відповідні дані. Походження від батька визначається або на підставі свідоцтва про шлюб (якщо батьки у ньому перебувають), або на основі реєстрації від відповідного органу (якщо пара не перебуває у шлюбі, але батько готовий визнати своє батьківство). Якщо мати не перебуває у шлюбі, то проводиться звичайна реєстрація народження згідно ст. 135. Тобто, це буде одинока мати. І до всіх довідок про допомогу додасться ще одна – яка призначається згідно ст.. 135.»
При такому поширеному нині явищі як безпліддя, вагітність – то дар Божий, вважають медики. Першим помічником майбутньої матусі, переконані, має бути її чоловік. Вагітність повинна проходити при його підтримці.

Тетяна Пасха, лікар-гінеколог Бердичівської ЦРЛ: «Вагітність повинна бути максимально здоровою. Це – не хвороба, а фізіологічний стан. Не знаєте щось, не справляєтеся самі – звертайтеся до нас по допомогу. У вас приходить період народження дитини, тому ви повинні підготуватися до нього. Знайте: пологів без присутності партнера не буде! Партнер – це, у першу чергу, ваш чоловік. Але ним може бути і ваша мама, сестра, подруга. До цього моменту ви маєте бути готовими завчасно.»
Пологи – то не страшно, твердять лікарі. Тих, хто їх боїться, запрошують відвідати «Школу відповідального батьківства». І знову нагадують: до пологової зали – лише з чоловіком!
Тетяна Пасха, лікар-гінеколог Бердичівської ЦРЛ: «Очі батька – це те, що не можна описати словами. Мама, звісно, то одне – але батько – то зовсім інше. А якщо пологи проходять шляхом кесарського розтину, коли новонародженого викладають на груди батькові і він повзає грудьми, шукаючи собі тепленьке місце. Тут стільки позитиву!»
Успішне батьківство, підсумовують соціальні працівники, є підтвердженням щасливого шлюбу. Тим, хто сумніваються, надають три докази.
Яна Струцинська, фахівець із соціальної роботи БРЦСССДМ: «Перше – це власний приклад. Те, як ми ставимося до своєї другої половини, має безпосередній вплив на наших дітей. Друге – це система сімейних стосунків. Є таке поняття як «Холодний мир». Батьки живуть разом, роблячи вигляд, що все нормально. Вони не розлучаються, аби не принести дітям травму. Але, якщо хтось думає, що діти не помічають штучності, то він глибоко помиляється. Третє… Не нашкодьте! Більшість з нас передають із покоління у покоління негативні речі. Ми завжди намагаємося перервати такий негатив на наших дітях, але не завжди це вдається. Один зі шляхів стати більш свідомим батьком – це стати мудрим партнером у шлюбі.»
Автор: Олександр Єжель
Камера: Юрій Гавриш
ТРК ВІК