Уже кілька років поспіль новий навчальний рік для бердичівських освітян починається з поганої звістки про брак коштів. А така проблема традиційно тягне за собою такі наслідки як скорочення, оптимізація та звільнення разом із закриттям закладів освіти. Історія про брак коштів та зменшення кількості учнів лунає в залі засідань міськвиконкому щороку, перед Першим вересня. Цей рік не став винятком - на засіданні виконавчого комітету Юлія Бабій, в.о. начальника управління освіти розповідаючи присутнім про мережі навчально-виховних закладів, контингент учнів та штат працівників закладів освіти на 2012-2013 навчальний рік, повідомила, що в місті спостерігається зменшення кількості учнів.
Формування закладів мережі освіти є важливим питанням, але в поточному році було значне недофінансування освіти в цілому, а точніше позашкілля. В березні чиновники поставили перед бердичівськими освітянами завдання забезпечити і якось збалансувати власну галузь за рахунок жорсткої економії коштів. А вже перед новим навчальним роком чиновники вирішили подивитись, що ж вийде з цього.
Основою функціонування закладів освіти є їх мережа, що визначає скільки і які заклади будуть існувати в поточному навчальному році, яка кількість класів та груп буде вних, скільки дітей навчатимуться у класах та виховуватимуться в групах. А ці дані в свою чергу є підставою для визначення штатних одиниць закладу. Враховуючи все це, міське управління освіти приділило особливу увагу оптимізації мережі.
В новому навчальному році передбачено функціонування 15 шкіл - восьми середніх І-ІІІ ступенів, однієї ІІ-ІІІ ступенів (шк. №3) та шість шкіл нового типу, до яких відносяться гімназії, ліцеї, колегіуми і навчально-виховні комплекси. Очікується, що середня наповненість класів становитиме – 25, 5, а саму мережу сформовано з 298 класів, у яких навчатимуться 7601 учень.
«Кількість класів скорочено на 12 одиниць – з 310 до 298. Завдяки цим заходам нас вдалось домогтись збільшення наповнюваності класів. Окремі класи в школах № 1,7,10,11,12, 14,15,17, були зведені. В новому навчальному році мережа шкіл дещо зміниться. Буде розширено мережу класів з поглибленим вивченням певних предметів у школах ІІ ступеня та профільних, у школах ІІІ ступеня. Також буде розширено мережу дошкільних навчальних закладів. Зараз завершуються роботи з реконструкції садочка по вулиці Червоній 16, а це означає, що в місті буде 13 дитсадків та навчально-виховне об’єднання Дитячий садок-початкова школа №3. В цьому навчальному році буде відкрито п’ять вечірніх класів 8-12 з очною та заочною формами навчання при загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів №3 та 5 класів, консультпункт для навчання осіб, які відбувають покарання у Бердичівській виправній колонії №70» - повідомила Юлія Бабій.
Не визначеною, за словами в.о. начальника управління освіти, залишається кількість перших та десятих класів. Кожного року в них приходить все менше і менше дітей – можливо буде проводитися оптимізація класів, а в окремо взятих школах скоротиться загальна кількість початкових і старших класів. За 20 років кількість учнів зменшилась з 14 до 7,5 тисяч, а наповнюваність класів з 33,5 до 24,3 учнів. Керівники освіти слідкуватимуть за тим, щоб кількість учнів в класах не була меншою 20 осіб, але через відсутність дітей в 10 класах, не виключено, що школярі будуть переводитись в школи, де є 10 клас.
Мережу позашкілля, тобто Центр імені Олександра Разумкова, буде збережено, але як варіант його існування розглядається можливість переведення частини гуртків на платну основу.