Скільки існує світ, здається, стільки існували у ньому ті, хто прагнув скривдити та принизити іншого. Сьогодні, коли так часто чути про засилля агресії, злості та насильства навколо, про необхідність боротьби з цією лихою навалою, понад усе важливо знати ворога в «обличчя», знати, звідки походить, чим підживлюється, до кого можна звернутися за допомогою, якщо став об’єктом насильства, і, чи не найголовніше, пам’ятати: ти нанесеш відчутного удару насильству, коли сам припиниш застосовувати його.
Цими та багатьма іншими правилами, визначеннями та шляхами ділилися з молоддю – учнями Бердичівського вищого професійного училища – у центральній міській бібліотеці.
Насильство – це необов’язково фізична дія: ним в окремих випадках вважається й елементарна бездіяльність, що здатна нанести шкоду психіці, інформували юних гостей працівниці книгозбірні. Ти принизив честь та гідність іншого? Залякував? Лаявся? Ображав, бо хтось – не такої, якої би тобі хотілося, віри, національності, статусу? Твоє ім’я – виконавець насильства.
Просто послухати про цінність добра та шкоду насильства – це одне, а безпосередньо самому взяти участь у вивченні проблеми – то інше, і бібліотекарі надали молоді таку можливість. Так учні дізналися про різницю між поняттями, власне, «насильства», «злості» й «агресії», про існування та роль у процесі насильства не лише виконавця і жертви, а й свідка. Розбившись на групи, учасники тренінгу моделювали різні ситуації і самостійно визначали шляхи виходу.
Не оминули на зустрічі і тему насильства у сім’ї, з’ясувавши, що воно може бути не лише фізичним, а й психологічним, сексуальним і навіть економічним. Відтепер ці учні твердо знатимуть: не бродити уночі одному вулицею, не входити з незнайомцями до ліфту, не вступати у суперечки у громадських місцях – то не забобони, а елементарні правила особистої безпеки. Так само, як вміння швидко й безпечно залишити будинок, врятуватися втечею від нападника, наявність засобів безпеки. Говорили на заході і про сексуальне насильство, і ситуації, коли зробити боляче комусь просто необхідно. Один із головних меседжів, що його доносила до дівчат та юнаків Тетяна Кущук, полягав у тому, що жодного з них ніхто не має права бити, ображати, принижувати. Втім, як і жоден із них не наділений правом здійснювати насильство. Сильна людина завжди пробуватиме вирішити конфлікт миром. Бо знає: принижуючи когось, ти, у першу чергу, принижуєш себе.
Автор: Олександр Єжель
Камера: Юрій Гавриш
ТРК ВІК