У п’ятницю, 26 лютого, стало відомо, що навчально-виховний процес у деяких школах області знову може зупинитися, але вже не через карантин, а через відсутність взаєморозуміння між чиновниками і газівниками.
Першому житомирському інформаційному порталу прокоментувати ситуацію погодився В’ячеслав Тарасов, директор «ЖИТОМИРГАЗ ЗБУТ», що постачає газ житомирянам.
- Чому так сталося, що в опалювальний період освітні заклади області можуть лишитися без газу, а відповідно й без тепла?
- З 27 листопада 2015 року бюджетні установи та організації, на рівні з іншими суб’єктами господарської діяльності, отримали право купувати газ у будь-якої газопостачальної компанії. Відповідно до Кодексу газорозподільних систем і Правил постачання природного газу за всіма споживачами закріплене право вільного вибору постачальника газу. Для законного оформлення взаємовідносин з постачальниками газу бюджетні установи повинні пройти процедуру укладання відповідних договорів, замовити обсяги газу і здійснювати оплату спожитого природного газу. Якщо вони не виконують цих умов, то відбір газу вважається несанкціонованим.
- Чому ця проблема стала нагальною лише у кінці лютого, адже нове законодавство діє з 27 листопада минулого року?
- Ми повідомляли як керівників бюджетних установ, так і місцеві адміністрації про ці зміни у взаємовідносинах споживачів і газопостачальних компаній. Процедуру відкритих торгів на закупівлю газу і визначення постачальника вони повинні були провести заздалегідь. Але чомусь не звернули на це належну увагу і наслідок – заборгованість закладів соціальної сфери та по суті несанкціонований відбір газу.
- Про які суми йдеться?
- На сьогодні заборгованість за постачання природного газу для установ та організацій, що фінансуються з місцевого та державного бюджетів складає 9,8 млн грн. Найбільше боргують відділи освіти Брусилівської райдержадміністрації – 1,1 млн грн, Любарської – 643,2 тис грн, Бердичівської – 419,7 тис грн, Баранівської – 336,1 тис грн. Зазначу, що це заборгованість за вже спожитий природний газ.
- Які наслідки для споживачів?
- Боржники фактично ставлять під загрозу проходження опалювального сезону в регіоні, зокрема і навчально-виховного процесу. Тому що за інертність керівників райвно, в підпорядкуванні яких є об’єкти соціального призначення, повинні страждати діти. Через відсутність оплати «ЖИТОМИРГАЗ ЗБУТ» не зможе вчасно сплатити за поставлений газ. Це спричинить затримку постачання газу на територію Житомирської області. - Хто понесе відповідальність за відключення закладів освіти?
- Відповідного до постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 №1729 відповідальність за часткове або повне припинення газопостачання, що сталося внаслідок несвоєчасного проведення розрахунків за спожитий природний газ, зумовленого недостатнім виділенням коштів для забезпечення природним газом споживачів, що фінансуються з відповідних бюджетів, несуть місцеві держадміністрації.
- Який вихід із ситуації?
- Зверніть увагу, що в переліку боржників не всі бюджетні установи та організації. Тобто тут не йдеться про якісь неможливі заходи. Адже одні керівники подбали про свої підвідомчі установи і не мають проблем з постачанням газу, а інші чомусь – ні. Ми зацікавлені в тому, щоби газопостачання було безперебійним і стабільним, особливо закладам соціального призначення. Проте не можемо нести відповідальність за бездіяльність державних службовців, які, як і ми, повинні виконувати свої посадові обов’язки якісно і, головне, вчасно.
Матеріал сайту: http://www.1.zt.ua/