За ініціативою Юлії Лефтер, голови фракції “Об’єднання Самопоміч” у Бердичівській міській раді, спільно з міським головою Василем Мазуром, за участі заступників, представників депутатського корпусу та громадськості відбулося обговорення перспектив прийняття положення, яке надасть можливість мешканцям самостійно розпоряджатися частиною бюджетних коштів. Досвідом впровадження бюджету участі в Україні поділилася Олена Лисенко начальник відділу фінансів підприємств комунальної власності м.Чернігова та заступник директора Фундації польсько-української співпраці PAUCI Костянтин Плоський.
Дана новація передбачає безпосередній вплив мешканців на витрати бюджетних коштів, демократичний процес дискусії та прийняття рішень, в якому кожна мешканка та мешканець населеного пункту вирішує, в який спосіб витрачати частину міського бюджету. Найчастіше він твориться через використання таких знарядь, як визначення пріоритетів щодо муніципальних видатків самими членами спільноти, вибір бюджетних делегатів-репрезентантів місцевих спільнот, технічна підтримка з боку муніципальних радників, місцеві та регіональні збори з метою обговорення та голосування пріоритетних видатків, а потім втілення ідей, що мають безпосередній вплив на якість життя мешканців.
В Україну ідею партиципаторного бюджетування привезли представники фундації українсько-польської співпраці ПАУСІ на початку 2015р. Перші, хто реалізує практику громадського бюджету в Україні — 3 міста: Чернігів, Черкаси та Полтава. Та хоч методика запровадження та принципи роботи однакові в усіх містах, але в кожному місті бюджет реалізовується по-різному та різними інструментами.
Дослідження, а також практика міст, які використовують цю форму прямої демократії (демократії прямої участі, демократії співучасті), вказують, що вона своїм наслідком має рівніший поділ публічних ресурсів, вищу якість життя, більше задоволення з публічних послуг, більшу прозорість органів державної влади, активнішу участь громадян (особливо соціальних маргіналів) у громадському житті.
Після презентації,міський голова Василь Мазур відзначив доцільність такої новації,а також зауважив, що у Бердичева буде власний варіант “Бюджету участі”. Та зауважив, що це може стати доброю ініціативою для віддалених районів покращити якість свого життя. А голосувати за проекти зможуть не тільки дорослі, а й діти. Та зрештою молодь має в даному процесі відіграти визначальну, активну позицію. Підготував розпорядження про підготовку положення і програми громадського бюджету участі в Бердичеві.

На завершення, Костянтин Плоський пообіцяв робочій групі допомагати та консультувати на всіх етапах втілення проекту. Та включити в програму стажування представника з Бердичева, що пройде влітку в Польщі.
Матеріал сайту: http://zb.zt.ua/