|Городские новости|Форум|Бердичевский Чат|Предприятия города|Фотогалерея|Связь с администрацией|Видео Бердичева |Курси Валют|Гороскоп|Онлайн Радио|
События по категориям
Все новости
   • Город
   • Область
   • Культура
   • Общество, экономика
   • Бизнес
   • Спорт
   • Политика
   • Происшествия
   • Криминал
   • Другое


Поиск   
Архив новостей
«    Июль 2025    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 



Новости Бердичева и области
Информация
Eсли Вы хотите оставить комментарий к данной статье, то Вам необходимо зарегистрироваться на сайте.

Зі святом пернатих і крилатих!

Категория: Культура

Коли квітень відкриває у світ віконце, він запрошує до нього птахів: із весняним теплом чути спів жайворонків та шпаків, починають кувати зозулі, повертаються у свої гнізда білі лелеки та дикі гуси, з’являються невеличкі горихвістки… Щороку 1-го квітня орнітологи світу дякують усім за турботу про пернатих. Із нетерпінням чекають їх та старанно готуються до зустрічі юні дослідники відділення еколого-натуралістичного напряму Центру позашкільної роботи ім. О. Разумкова.

alt

На стежках паркової зони причаїлася тиша, ялинова алея з напівсутінками і темними стовбурами викликала відчуття таємничості та очікування чогось незвичайного. І тільки окремі голоси птахів порушували мовчазну урочистість ранку… Незабаром тих, кого з повагою іменують володарями повітря і легкокрилими небесними гостями, будуть вшановувати гуртківці-орнітологи. А турбуються про пернатих друзів вони постійно…

Природа наповнює життя змістом, осяює його красою і радістю

Близько 10-и років тому педагог Ніна Ваховська стала проводити перші заняття гуртка «Юні орнітологи». Вона залучила своїх вихованців у нескінченний пошук, зарядивши їх енергетикою добра, особливим ентузіазмом та бажанням все більше і більше дізнаватися про птахів. Нині у гуртку займаються діти 5-7-х класів, а починали вони ходити на заняття ще будучи молодшими школярами. Тринадцятирічна Даша Книжник колись послухала однокласників, прийшла, побачила і вже багато часу не розлучається зі своїми друзями-орнітологами. Під керівництвом Ніни Олександрівни вони не втомлюються вивчати життя пернатих, а коли потрібно, дістають підзорну трубу – без неї спостерігати за крилатими сусідами на відстані непросто. Є у Даші й улюблений птах: «Це дятел великий строкатий, він проживає у нас у дендропарку, допомагає деревам вижити, лікує їх. За ним цікаво спостерігати: робить кузню – у щілину вставляє шишку, перш ніж її розбити». Аня Філімончук трепетно ставиться до лебедів: «Вони такі красиві, граціозні і віддані один одному». Дівчинка згадала історію, розказану методистом відділення еколого-натуралістичного напрямуі керівником гуртка Ніною Ваховською, про пару гордих білих птахів. Втративши лебідку, яку загриз собака, самець-одинак охороняв кладку яєць, вивів і виховав пташенят… Аня присвячує пернатим прозові та віршовані твори:

Радіють птахи веселим юннатам,

Літає довкола родина перната,

І я радію, що допомагаю,

І разом з подружкою спостерігаю,

В «Палац пташиний» кладемо пашницю:

Пшоно, насіння, а також – пшеницю!

Дитячий гурток – це дружний колектив однодумців, де всі розуміють одне одного, де склалися свої правила і чудові традиції. Юних дослідників об’єднують спільні проекти, справи та інтереси. Тридцятого березня вони взяли участь в огляді-конкурсі екологічних агітбригад у Житомирі. Декілька років поспіль бердичівляни повертаються зі святкового дійства, посівши призові місця. Нерідко гуртківці запрошують на свої заняття батьків і не тільки ведуть діалог на природоохоронні теми, а й в’яжуть, вишивають, малюють та співають. Ще й досі згадують емоційно зворушливу зустріч «У пошуках щастя», під час якої відповіді на важливі життєві питання їм «допомагала шукати» пара лебедів. І, як завжди, розмова закінчилась обговоренням за чаєм із короваєм, де діти висловлювали свої думки, побажання та прохання, хтось просив у рідних вибачення чи зізнавався у любові до батьків. «Такі ситуації, – говорить Ніна Ваховська, – зближують і виводять відносини на новий, більш довірчий рівень…» Разом зі своїми вихованцями та колегами вона нерідко буває в школі № 11, до Всесвітнього Дня Землі екологи щорічно проводять акцію у навчальному закладі. Юннатів пов’язує давня і тісна дружба з колективом Центру ветеринарної медицини «Айболить».

Годівнички в подарунок птахам

Є у парку еколого-натуралістичного відділення ЦПО ім. О. Разумкова такі казкові місця, що неможливо пройти повз і не зупинитися! Ось ціла галявинка, де на гілках дерев і кущів розмістилися всілякі авторські годівниці: «Вулик» із очерету чи «Пташиний пиріг», огорнений несолоним розтопленим салом із зерновою сумішшю. Далі – ще цікавіше: «Зірка» з пресованого сіна та колосків пшениці від Маріни Бедко, «Вігвам» із лози від Даші Книжник та Ані Кваснюк, «Кошик дарів» із рогози, плетений косичками, зроблений Анею Осадчук. Дівчинка передбачила два входи для птахів, аби ті почувалися безпечно. «Пташиний палац» сконструювалиНастя Соболева та Аня Філімончук – у будиночку можна покласти різний корм для його мешканців, а ще – проводити дослідження. Хлопці у гуртку – на всі руки майстри! П’ятикласник Богдан Заболотний – гарний господар: задумав і спорудив цілий двоповерховий «Готель», де для білочок – горішки, а для пернатих – насіння.Денис Чиборовський влаштував для птахів домівку з природного матеріалу. Оскільки деякі з них селяться в дуплах дерев, зробив отвір у пеньку, засипав усередину зерно, а на цвяхи насадив сало. Затишні годівнички вийшли на славу – красиві і на різний смак. Гуртківці запевняють: вони сподобалися пернатим, які, мабуть, стануть гостями і наступного року.

Всеукраїнська природоохоронна акція «Годівничка» традиційно розпочинається кожної осені. Минулого року Денис Чиборовський потрапив до списку кращих учасників. Спостерігаючи за птахами, діти вчаться піклуватися про них і допомагати у холодну пору року. У 2015-му гуртківці стали переможцями творчого проекту із збереження популяції дрохви в природних умовах та умовах зоопарку «Я Червону книгу відкриту тримаю, кого і чому захищаю». Серед інших цікавих проектів – «Екологія граків в м. Бердичеві» і «Бердичівські пташині коридори». До речі, всі юні дослідники мають власні електронні портфоліо з візитними картками, переліком життєвих цінностей, успіхів та досягнень.

На землі живуть декілька тисяч видів птахів, в Україні – близько 400, а на Бердичівщині – приблизно до 250-и. І щороку вчені відкривають все нові і нові види. Ще за старих часів люди відзначали пташині свята у різні дні весняного календаря: 9-го березня – зустріч перелітних птахів (Іванів день), 17-го – День закликания птахів (Герасим-грачевник), на Сороки 22-го березня пекли фігурки жайворонків, зустрічаючи весну, на Благовіщення – 7-го квітня – було прийнято випускати птахів із кліток на волю, а 6-го травня відзначати День ластівки (Єгорій Весняний).

Цікавинки про птахів і для птахів

Навесні у юних орнітологів особливо багато роботи. Щоразу вони беруться за різні цікаві справи. У березні минулого року, напередодні зустрічі птахів, Ніна Олександрівна Ваховська запропонувала провести разом із квітникарями бінарне заняття «Птахи і квіти – це природи діти»: у пернатих та рослин так багато спільного, вони часто схожі за формою і забарвленням! Чимало хвилюючих миттєвостей було, коли всі розвішували шпаківні, прикрашали дерево яскравими квітами, стрічками та спеченими «жайворонками». А потім водили навколо хороводи, закликаючи птахів, і до дітей приєднувалися навіть випадкові перехожі! Кожне заняття – це маленька вистава, де керівник гуртка – режисер, а його вихованці – актори, які творять разом. Звичайна тема «Підгодівля птахів» переросла у наукові роздуми. Одні діти презентували свої годівнички, виготовлені власноруч, решта, опоненти, ставили їм питання. Дуже часто заняття відбуваються просто на природі. У минулому році гуртківці побували у парку «Шкіроб’єднання», повідомила Ніна Ваховська: «Ця пам’ятка садово-паркового мистецтва місцевого значення вразила дітей, там просто казковий рай для птахів! Ростуть 300-400-річні дуби, ми вивчаємо їх вік і почали картувати. Наші гуртківці взяли парк під свою опіку…» Методист натхненно розповідає про реінтродукцію першоцвітів, що ростуть на дослідних ділянках: їх спочатку вводять у культуру, розмножують, а потім повертають у природні умови – це один із способів збереження рідкісних видів рослин та птахів...

У скарбничці цікавих справ – відеофільм «Птахи Бердичева в осінньо-зимовий період», який гуртківці показали на VII-му Міжнародному екологічному конкурсі «Правдивий світ птахів» (2014-й рік). Аня Філімончук стала призеркою на обласному етапі. Вона представила мультимедійну презентацію «Невловимі майстри багатьох царин». За підсумками Національного етапу в Києві 11-річна дівчинка посіла 1-е місце.

Вона також створила науково-художню повість «Летять перелітні птахи» у вигляді щоденникових записів – глибоко поетичну та зворушливу історію про подорож лебідки Біла Хмарка. Два роки тому діти молодшого шкільного віку написали книжку «Птахи-патріоти», яка розповідає про пернатих, що залишаються зимувати в наших краях. Дві Анни: Філімончук та Осадчук – виконали чималу роботу. Перша, мозковий центр, шукала цікаву інформацію, друга, як художник, оформляла ілюстрації – вийшла яскрава книжка-розмальовка з довідками-повідомленнями. АМаріна Бедко проводила дослідження «Особливості поведінки птахів на годівниці». Дівчинці допомагали старші гуртківці. І минулої весни на престижному Всеукраїнському конкурсі експериментально-дослідницьких робіт із природознавства «Юний дослідник» вихованка гуртка дійшла до фінального етапу, її праця посіла 2-е місце. «Люди повинні знати, як підгодовувати птахів, – запевняє Маріна. –Насіння соняшників їдять усі, сало – сойка та велика синиця, і ніяким птахам не можна давати льон та просо чорне». Під час дослідження вона ставила годівниці у різних місцях і прийшла до висновку: краще їх розташовувати у дендропарку та кущових насадженнях. Птахи швидко звикають до турботи, і слід їх тільки підгодовувати, щоб не втратили бажання шукати прородний корм. Деякі пернаті вже пізнають юних орнітологів і взимку зустрічають їх, як друзів, чекаючи на їжу.

Турбота про птахів – не просто слова, а конкретні дії, декілька разів діти рятували знайдених стрижів, сову та дрозда, дбали про них і відпускали у звичне природне середовище. Свого часу здружилися з пухнастою білочкою, збудувавши їй казкову хатинку. Зараз вони піклуються про голуба і самку фазана. Всім, дорослим та юним мешканцям Бердичева, рекомендують, підказують і нагадують: треба берегти птахів, вивчати їх, щоб знати звички і потреби, не руйнувати гнізда, не використовувати отруту на полях, аби не гинули пернаті, не вирубувати ліс, бо вони залишаться без місць перебування. Прислухаймося до дитячих порад, птахи також мають права на планету Земля, і ми з пернатими друзями – одна велика сім'я…

Парк, який бердичівляни часто називають ботанічний, тільки прокидається від зимового сну. Високо зверху хазяйнує прудка руденька білочка, вздовж доріжки ростуть підсніжники білосніжні, а на галявинці з-під опалого листя синьо позирають проліски дволисті. І чути голоси птахів, які почувають себе спокійно та затишно. Тут можна зустріти чижа, велику і чубату синицю, а також – синю довгохвосту, ремеза, чорноголову гаїчку, горобця хатнього та польового, підкоришника, королька жовтоголового, голуба, горлицю звичайну, зяблика, дятла і крука. У різний час вони дарують нам частинку дивовижного світу: мелодійні пісні, тихе щебетання та радість польоту і не тільки приносять користь, а й прикрашають природу. Їх називають дітьми веселки, адже пір'я розфарбоване в різноманітні кольори. «Квіти дарують птахам свої пелюстки, а птиці квітам – свої крила…»
alt alt

Автор: Вікторія Кучерява
Матеріал сайту berdpo.info


Вход на портал
Ник:
Пароль:
Запомнить меня?

Ещё не зарегистрированны?
Зарегистрироваться!

Забыли свой пароль?
Последнее на форуме
Створення веб сайту
Добавил Buratin
Июль 16, 2025

Новый телефон.
Добавил Buratin
Июль 16, 2025

Парфюм
Добавил Gura
Июль 12, 2025

Серьезно о несерьезном. Что
есть и как есть ФЛУД.

Добавил Fathers
Июль 10, 2025

Мікрохвильовка з конвекцією
Добавил Fathers
Июль 10, 2025