
Історія українського та єврейського народів тісно переплітаються вже не одне століття. Велика кількість євреїв населяли та продовжують населяти терени нашої держави і привносити у нашу культуру частинку своєї, у вигляді свят, традицій, вірувань.
Бердичів не є винятком. Більше того, всі прекрасно знають, що коли мова йде про Бердичів, одразу виникає асоціація з єврейським народом. Так, в історію наше місто увійшло, як єврейський Париж, як Єрусалим Волині, і в цьому велика заслуга людей різних професій єврейського населення, котрі на початку минулого століття творили історію міста. Багато постатей світового рівня, письменників, лікарів, меценатів – уродженці та вихідці з Бердичева. Всім відомі такі імена, як Василь Гроссман, Шолом-Алейхем. Крім того, досі Бердичів прикрашають старовинні будівлі архітектора Давида Шеренциса.
Щороку в наше місто приїжджає велика кількість паломників – представників єврейської діаспори, аби вшанувати пам’ять своїх предків, свого народу, відвідуючи їхні могили та вклоняючись хасидському цадику та рабину Леві Іцхаку, усипальня якого знаходиться на території кладовища.
Та цьогоріч до нашого міста вперше завітав Надзвичайний і Повноважний посол держави Ізраїль в Україні Еліав Бєлоцерковські. Супроводжувала посла делегація, у складі якої були радник посольства Держави Ізраїль в Україні Геннадій Поліщук (до, речі, він є уродженцем Бердичева), перший секретар посольства Держави Ізраїль в Україні Реут Шапір Бен Нафталі та спеціальний координатор з питань відносин між Україною та Ортодоксальною Єврейською Общиною в Ізраїлі рабин Леві Едрі.
Іноземні гості були вражені надзвичайно гостинним прийомом міської влади Бердичева на чолі з міським головою Василем Мазуром та його заступниками, секретарем Юлією Лефтер та представниками єврейських релігійних громад нашого міста. Хлібом-сіллю, в українському традиційному вбранні зустрічали делегацію біля міської ради. А зібравшись у залі, гості з Ізраїлю приймали на свою адресу теплі слова вдячності за те, що єврейський народ багато чого зробив і продовжує робити для нашого міста. Василь Мазур вручив всім подарунки на згадку про подорож у вигляді записників, а посол отримав квиток до Бердичева, щоб ще не один раз відвідувати його, книгу «Єврейські святині Бердичева» Анатолія Горобчука та українську вишивану сорочку – частинку душі українського народу.
Міський голова, звертаючись до ізраїльських гостей та присутніх у залі представників єврейських громад, зазначив, що в нашому місті живуть в добрій атмосфері, єднаються та знаходять взаєморозуміння представники різних національностей: «Ми разом відзначаємо всі без винятку свята, разом молимося за Бердичів, за Україну, за мир».
Василь Мазур з гордістю відзначив, що завдяки бердичівським равинам і єврейським громадам до Бердичева прибуває щороку велика кількість паломників єврейської національності як з інших міст України,так і з-за кордону. І сьогодні між міською радою і єврейською громадою є домовленість, що реалізується в угоді та надає право цим громадам опікуватися кладовищем та територією навколо нього. Також міський голова поділився і новиною про майбутній Центр для паломників, земельну ділянку на будівництво якого виділено рішенням сесії міської ради.
Згадали і за реконструкцію театру, збудованого колись вищезгаданим Давидом Шеренцисом, та наперед запросили, по можливості, приїхати на його відкриття, адже цей приїзд посла додасть уваги світової спільноти до Бердичева.
Сам же ж Повноважний посол висловив велику вдячність за теплий прийом і зазначив, що і він, і його колеги, і його народ добре знають, що до Другої світової війни велику кількість населення міста складали євреї і воно славиться багатьма діячами науки та культури. За його словами, головною ціллю їхнього візиту є не лише бажання побачити наше місто з його пам’ятками архітектури.
Оскільки в Ізраїлю з Бердичевом та Україною в цілому в останні 2,5 роки особливі стосунки (у зв’язку з подіями, що відбуваються на Сході), то вони прагнуть ділитися своїм досвідом з нашою державою та тим, чим можуть бути корисними. «У нас є ряд програм в області медицини, зокрема реабілітації, в області сільського господарства та інших сферах. Ми раді будемо, щоб Бердичів брав участь у цих програмах, щоб була і практична користь», - наголосив Еліав Бєлоцерковські.
Після офіційної частини свої враження ізраїльські гості могли отримати від екскурсії містом. За планом це було відвідування Музею єврейства та інших пам’ятків культури, архітектури та історії Бердичева, аби потім з новими силами приступити до обговорення важливих питань.
Матеріал сайту rio-berdychiv.info