Вже втретє Всеукраїнську святиню – Санктуарій Бердичівської Божої Матері – відвідали паломники-медичні працівники. Цьогоріч до Бердичева їх прибуло трохи більше за сотню і з дуже широкою географією – із Києва, Житомира, Вінниці, Хмельницького, Луцька, Харкова, Хмільника, Львова й ряду інших міст України. Окрім служби Божої, «паломники у білих халатах» взяли участь у конференції, і цього разу на ній вчилися долати наслідки посттравматичних стресів у воїнів АТО та азам соціальної адаптації тих і реабілітації.
Один із головних меседжів виступу психолога психологічно-кризової служби з Києва Ольги Кухарук: людина, яка повертається з АТО, не хвора – у неї новий тип мислення, ця людина бачила життя і смерть, у неї інші цінності, вона вміє жити і вміє діяти. Що може дати людині з війни суспільство, що, до речі теж травмоване війною? Час і підтримку. А що натомість дає? Спочатку славить і героїзує, дещо пізніше настає так званий «медовий місяць», далі прийнято шукати винних, потім приходить втома і завершується все це повним розчаруванням. Ті, хто живе сьогодні у мирі, має визначитися, перш за все, чим є для нього війна, по-друге, поважати тих, хто на ній побував. Не падати полум’яно ніц у сліпому захваті, не пояснювати, чому сам не на війні (це нікому не цікаво), не лізти з судженнями – просто поважати.
Бійці повертаються до мирного життя дещо іншими – з іншим баченням справ, з іншим розумінням ситуацій. Повертаються з новими надіями. Суспільство має прийняти їх, та воно не завжди готове до цього – виникають проблеми. Один із шляхів їх вирішення пропонує програма Всеукраїнського міжконфесійного релігійного християнсько-військового братства.
Вже традиційно, з року в рік, одним із головних організаторів паломництва медиків до Бердичева виступає єпископ Віталій Скомаровський – мабуть, чи не єдиний з римо-католицьких єпископів в Україні, в кого перша освіта – медична.
Автор: Олександр Єжель
Камера: Юрій Гавриш
ТРК ВІК