В області проводяться щорічні оперативно-профілактичні заходи, спрямованих на виявлення та знищення незаконних посівів нарковмісних рослин, документування злочинної діяльності та осіб, причетних до неї, а також фактів порушення чинного законодавства суб’єктами, які займаються легальним культивуванням нарковмісних рослин.
Слід пам’ятати, що мак та коноплі є сировинною базою для виготовлення наркотичних речовин. Відтак державою врегульовано питання щодо посівів цих рослин для харчових та промислових потреб. Зокрема, законодавством визначено, що посів таких рослин у приватних господарствах є незаконним.
Тож під час повсякденної діяльності поліцейські, окрім роз’яснювальної роботи, звертають увагу на городину, що виростає на присадибних ділянках жителів області та на полях агропідприємств.
Так, лише 1 липня випадки незаконного вирощування нарковмісних рослин були виявлені в трьох приватних садибах. З городу жительки смт Попільні поліцейські вилучили 109 рослин маку, а мешканка Романівської громади виростила 317 таких рослин. Ще 240 макових насаджень правоохоронці вилучили з обійстя жительки м. Коростеня.
Тож поліцейські нагадують жителям області, що за порушення обмежень щодо посіву снодійного маку та конопель передбачена як адміністративна, так і кримінальна відповідальність.
Так, незаконний посів або незаконне вирощування снотворного маку в кількості до 100 рослин або конопель у кількості до 10 рослин караються штрафом до 1 700 гривень з конфіскацією зазначених рослин (ст. 106-2 КУпАП).
Посів або вирощування маку в кількості від 100 до 500 рослин або від 10 до 50 рослин конопель розцінюється вже як кримінальне діяння, за яке передбачено значний штраф або пробаційний нагляд на строк до 3 років, або обмеження волі на той самий строк. Повторне таке правопорушення, або вирощування більшої кількості заборонених рослин може обернутися вже ув’язненням на строк від 3 до 7 років (ст. 310 КК України).
Відділ комунікації поліції Житомирської області