Він триватиме 40 днів — до 7 січня. Цей піст прирівнюють до великого передвеликоднього, але він - менш суворий. Можна вживати рибу та олію. Поститися необхідно і духовно — вчить церква. Щирий піст пов'язаний з молитвою, покаянням, викорінюванням злих справ і прощенням образ. Без цього він стає звичайною дієтою.
протоієрей Віталій, настоятель Свято-Миколаївського собору: “Ті люди, які обмежують себе в їжі і поводять себе, як до посту — в недоброму дусі, без любові до ближнього, без добрих почуттів, християнської моралі, тоді піст втрачає сенс”.
Протягом 40 днів треба відмовлятися від м'яса, сиру, коров'ячого масла, молока і яєць. Суворість посту посилюється в останній тиждень перед Різдвом, особливо на Святвечір - 6 січня.
протоієрей Віталій: “Дозволяється рибу вживати у суботу та неділю і у великі свята, окрім середи та п'ятниці”.
Послабити піст церква дозволяє хворим, дітям, людям похилого віку та вагітним жінкам. Віряни, які обмежують себе в їжі, кажуть, що робити це зовсім не важко. Духовна практика прояснює розум і очищає тіло.
Вірянка: “Організм обновлюється, почуваю себе набагато краще. Головний біль відступає, в ногах, в шлунку. Після посту душа співає”.
Піст — це ще й спосіб зекономити. Якщо не брати м'ясо та ковбасу. Втім, ціни на них у Пилипівку донизу не падають. І попит теж. Як купували, так і купують — кажуть у павільйоні. Нарікають на реалізацію лише продавці сала. І подешевшало, і беруть менше.
Продавець сала: “Не купують, бо інфляція. А піст не впливає ніяк”.
А от продавці риби радіють і не мерзнуть на вулиці даремно - після здорожчання інших продуктів і початку посту їхній товар на розхват. Найбільше беруть товстолобів.
Галина, продавець риби: “Коли піст, менеш м'яса беруть. Та й ціни на нього!”
Про піст люди забувають ближче до новорічних свят, кажуть на ринку. Тоді довжелезні черги стоять і до фруктів, і до м'яса, і до ковбас. Покупці грошей вже не економлять.
Автор Юлія Крук
Камера Андрій Пеньківський
Матеріал передруковано з ТРК "ВІК"