Іудейські громади усього світу традиційно навесні відзначають Лаг ба-Омер, або свято вогню. Святкується воно з двох причин: перша — закінчення страшної епідемії, що сталася близько 18-ти віків тому з учнями одного єврейського мудреця.
Аківа Немой, помічник гол. рабина м. Бердичева: «У него было 24 тысячи учеников, и все они погибли во время эпидемии. Мудрецы считают, что эта эпидемия возникла через неуважение учеников к друг другу. И болезнь закончилась именно в этот день.»
У цей день євреї збираються разом, аби віддати шану один одному, показати любов до ближнього, що може попередити виникнення епідемії. Інша причина, чому святкують Лаг ба-Омер пов’язана ще з одним великим іудейським мудрецем.
Аківа Немой, помічник гол. рабина м. Бердичева: «Этот мудрец умер именно в этот день и завещал своим ученикам, чтобы те веселились и радовались его смерти.»
Хаім Франдліх, рабин м. Коростень: «Он был большим учителем Торы, и основывал свое учение на мистике, то есть Кабале.»
На це радісне свято до Бердичева завітали гості з Білорусі, Ізраїлю та Америки. Разом із Лаг ба-Омер вони відзначатимуть ще одну не менш важливу подію — урочисте дописування сувою Тори, священної книги іудейського народу, та внесення його до синагоги. Сувої пером на пергаменті пишуть спеціально призначені люди. Цей процес може тривати рік або й більше. Для написання останніх літер запрошуються найголовніші рабини, які привселюдно закінчують сувій. Саме це і зробили у синагозі на площі Соборній. Після чого євреї Бердичева разом із гостями свята урочистою ходою пройшли до синагоги по вулиці Войкова. Там і зберігатимуться вже дописані священні сувої Тори. Рабини кажуть: піша хода є символічною: чим більше людей залучається до їхнього свята, тим почесніше це для Тори. І звичайно, який же Лаг ба-Омер без національної музики.
Автор: Ніна Сільченко
Камера: Юрій Гавриш
Джерело: ТРК "ВІК"
|