Лариса Коломієць, лектор-екскурсовод музею історії м.Бердичева: “Вперше ми показали в експозиції документи, видані у 41-42-му роках, та почесні грамоти і нагороди Коханської Людмили Миколаївни. В роки війни була медсестрою, весь час на передовій. Щодня ризикувала життям, намагаючись врятувати поранених. Саме від неї залежало життя багатьох бійців”.
Після війни Людмила Коханська жила у нашому місті і працювала вчителькою. На стендах можна побачити оригінальні документи, котрі належали ще одній видатній постаті, яка мешкала у поствоєнному Бердичеві. Це Анатолій Індєйкін, чиї бойові заслуги відзначили на рівні румунського та американського урядів. Зокрема президент Сполучених Штатів Рузвельт надіслав чоловікові листа із подякою за бойові подвиги.
Серед іншого на експозиціях представлено листи з фронту. Пожовклі, з нечіткими літерами, вони зберігають переживання і почуття фронтовиків, змальовують їхні окопні будні та висловлюють найбільше бажання воїнів: аби родина залишилася живою. Цінним є листування фронтової сім’ї Ольги та Анатолія Мачинських, які познайомилися у школі радистів.
Лариса Коломієць, лектор-екскурсовод музею історії м.Бердичева: «Саме звідти почались їхні стосунки. Згодом одружились, війни пройшли разом, вижили. Їхні документи і переписку ми зберігаємо у музеї. Зовсім недавно наші фонди поповнились іншими документами, які розповідають про життя цієї фронтової родини”.
Окрім огляду нових речей, на виставці можна погортати альбоми зі світлинами, що показують, як бердичівляни відзначали свято Перемоги 5, 10 чи 20 років тому. А також пригадати обличчя людей, котрі своїм життям, кров’ю, відвагою 65 років тому зробили дев’яте травня незвичайним днем.
Автор: Інна Покотилюк
Камера: Віталій Сінєльніков
Джерело: ТРК "ВІК"