
Чи вмієте ви колядувати? Не завченим куплетиком про колядницю, а щирою українською колядкою! У Бердичеві ця традиція не відходить у минуле. Навпаки, вона набуває нового обрамлення та значення. Другий рік поспіль тут у новорічно-різдвяний період студенти музичного відділення Бердичівського педагогічного коледжу дарують феєрію свята проектом "Привітай Бердичів колядками". Готуються до нього завчасно, адже треба розробити та вивчити сценарій святкової постановки, гарно знати численні колядки і тільки потім перевдягтися у національний одяг й рушати в місто з різдвяною обрядовою піснею.
"Ми беремо різні колядки: і з Полісся, і з Закарпаття, людям це дуже подобається. Щедро нас приймали. Ти розумієш, що ти несеш людям добро і продовжуєш традицію. Момент хвилювання, звісно, був, але коли ти вивчив свої партії, то виходить дуже позитивно", – розповідає Віталій Білан, студент 4-го курсу.
Маршрут колядники розробляють заздалегідь. Передусім намагаються завітати на підприємства, щоб привітати трудові колективи. Проте не з метою підробити. Головне, кажуть, настрій святковий задати, відволікти від буденного й нагадати про різдвяне диво.
"Це підприємства, ЦУМ, усі цехи швейної фабрики, обов’язково – стоматполіклініка. Цього року зайшли в новий цех з пошиття м'яких меблів. Нам це дає енергію. Ми представляємо себе як педколедж, до цього проекту цьогоріч долучилася дитяча вокально-хорова студія "Джерельце". Це п’ятикласники Бердичева, які також ходили з нами колядувати", – розповідає Ольга Яблонська, викладач диригування і хорового класу Бердичівського педагогічного коледжу.
"Матеріальні блага – це, звісно, добре в цьому світі нині. Але набагато краще, коли люди щиро зустрічають, бо щира посмішка – це найкраща віддяка, щедра. Було дуже приємно відчувати серцем, що людей переповнювали емоції. Вони були дуже задоволені, це все було так класно", – ділиться враженнями студентка 4-го курсу Світлана Савін.
Що дають гостям-колядникам на підприємствах? Переважно гроші та солодощі. Усі дарунки вони ділять між собою. Проте на наступні роки хочуть поставити за мету справу благородну. Наприклад, на зібрані гроші допомогти нужденним. Щоб так було, кажуть, треба зробити цю традицію більш видовищною: приміром, колядувати з казковими персонажами та Святим Миколаєм. Ну і, звичайно, потрібно більше людей. Цьогоріч їх було майже тридцять.
"Ця традиція дійсно відроджується, і я вважаю, що за декілька років ми відродимо її і вона буде відомою не тільки в Бердичеві та за його межами, а й за межами України", – говорить Анна Ковальова, студентка 1-го курсу.
"Якщо ми передали частку своєї душі, любові іншим людям, якщо ми створили їм святковий, радісний настрій, то, думаю, що наш проект вдалий. Споконвіку люди колядували, вітали одне одного, бажали щастя, здоров'я, миру, многая літа. Метою нашого проекту і було залучення студентів, поглиблення їхніх знань про традиції українського народу", – каже Ніка Радовець, викладач методики музичного виховання у ДНЗ.
Не цуратися української обрядової пісні й колядкою дарувати людям радість у Бердичеві закликають усіх українців. Запевняють: зробити це просто і справа ця неабияк заряджає позитивом.
Матеріал сайту zhitomir.today.