
«Пишіть хоч сто листів, кримінальну справу сьогодні відкрили, а завтра закриють. Це гімно буде продовжувати литись. Краще взяти 300-400 людей і поставити на очисні! Тоді вони будуть думати про щось!» - каже депутат Бердичівської районної ради Габріел Мкртчян.
Емоційно про наболіле: у Бердичівській районній раді комісія з питань екології має претензії до міста Бердичів. Усе через забруднення водойм у 4-х селах району водами з приватних очисних споруд, які проводять очистку каналізаційних стоків міста. На думку Державної екологічної інспекції у Житомирській області, очистка неякісна. А отже населені пункти невдовзі опиняться на межі виживання. У водоймах сіл масово гине риба, стоїть нестерпний сморід, худоба відмовляється пити таку воду.
«Коли ти приїздиш в Скраглівку і бачиш став, в якому не росте навіть очерет, не квакає жаба, діти там не купаються. Це мертва вода, мертвий став. Таку ситуацію у недалекому майбутньому ми можемо бачити по руслу річки Гнилоп’ять. Це дійсно екологічна катастрофа», - говорить голова районної ради Софія Томашевська.
Небайдужі громадські активісти довели справу до відкриття кримінального провадження та звернення до генерального прокурора, яке підтримане сесією обласної ради. Тепер, переконані, справа за рішучими кроками районної влади.
«Направити вимогу міському голові, щоб він почав оперативно займатися питанням будівництва і відновлення роботи очисних споруд, які він недобудував і обіцяє і які він закрив – 30 га землі – у 2006 році», - каже Олег Козловський, громадський активіст.
Деякі районні депутати втомились роками спостерігати за написанням чергових листів про екологічне лихо в районі. На їхню думку, окрім радикальних дій ситуації ніщо не змінить.
«Ця переписка вже два роки є, я вже два роки чую, але результату немає досі. Люди дуже агресивно налаштовані через це і готові у будь-який момент встати і піти у міську раду, в обласну адміністрацію щоб сказати свою думку», - говорить депутат районної ради Габріел Мкртчян.
Обурює район і те, що терміни виконання екологічних приписів у Бердичеві давно минули. Екологічне лихо через це у селах не зникло, а навпаки стало масштабнішим. Так, зазначають активісти, із понад 3-х га звалища колишнього шкірзаводу Бердичева стічні води потрапляють у струмок, який тече через селище Гришківці, а звідти - в у річку Гнилоп’ять. У такій воді експерти виявили масу хімічних сполук, шкідливих для навколишнього середовища і людей. Активісти упевнені: міський голова Бердичева причетний до проблеми.
«Хай шукає кошти, звертається, куди завгодно, це не вчорашнє питання. Від цього потерпають не лише у Гришківцях, а й у Бердичеві», - каже Олег Козловський.
Без екологічної інспекції, зазначає правозахисник, довести у суді вину міста практично нереально. Але окрім приписів екологів все ж є шанс через суд покарати винуватців екологічного лиха.
«Це дуже важко, тернистий шлях, але шанс є. Треба довести порушення конституційних прав якогось одного громадянина, який проживає на цій території. Ми можемо довести, що є право на безпечне довкілля, тут воно порушене. Це одиничний випадок в Україні і Європі», - каже юрист Адрій Архіпов.
Чи терпітимуть мешканці сіл наслідки неналежної очистки каналізаційних стоків у себе під вікнами і далі – важко спрогнозувати. Депутати району упевнені: терпець людям увірвався давно, та ще є надія на закон і роботу відповідних структур. Районне керівництво обіцяє не стримувати жителів сіл від акцій протесту. Та водночас зазначає: розуміє, чому ситуація з очисними спорудами не зрушує з місця.
«Можна пред’являти і ми будемо пред’являти претензії міській раді, що треба щось робити, щось змінювати. Але ми розуміємо, що за власні кошти місто цю проблему не осилить. Моє бачення, враховуючи і підсумовуючи весь пакет документів, який у нас на сьогодні є, звертатись в екологічні інстанції обласні, державні із проханням виїздити і спрямовувати сюди кошти, щоб це питання вирішувати», - каже голова районної ради Софія Томашевська.
Громадські активісти кажуть, що з поліцією вже знайшли спільну мову у даній справі. Разом з тим наголосили правоохоронцям: люди з району готові прийти і до міського відділку поліції, у захист якого від свавілля беззаконня ще мають надію.
Матеріал сайту: http://zhitomir.today/