
З настанням холодів кожен водій повинен чітко розуміти, коли ставити зимову гуму та які наслідки настають, якщо продовжувати їздити, використовуючи літній комплект шин.
Адже ні в правилах ПДР, ні в інших законодавчих нормативних актах чітко не прописані конкретні часові рамки, терміни чи умови, при яких треба переходити на зимову гуму. Єдине, що у підпункті 31.4.5 ПДР радять ставити шини, що відповідають стану дорожнього полотна (дощ, сніг, іній, ожеледиця).
Коли міняти літню гуму на зимову в Україні?
А ось питання, коли перевзувати машину на зиму, з погляду нашого законодавства та адміністративного кодексу, досі не врегульоване. Наразі немає жодної статті (станом на квітень 2024 року), де конкретно сказано, коли змінювати гуму на зимову в Україні у 2024 році.
Чи є штраф за їзду на літній гумі в зимовий період?
Внаслідок того, що не існує точних термінів, коли змінюють шини на зимові, то й відповідальності за невчасну заміну закон не регламентує. В Україні можна лише отримати штраф згідно зі ст. 121 КУпАП та ПДР (п. 31.4.5) за використання автошин, якщо:
- Висота їх протектора менша за допустиму (1,6 мм для авто до 3,5 тонни, 1 мм для авто більше ніж 3,5 тонни, 2 мм для автобусів, 0,8 мм для мотобайків).
- Є порізи або інші механічні пошкодження на гумі (гулі, розшарування тощо).
- Розмір, індекс навантаження та тип покришок не відповідає повній спорядженій масі автомобіля.
- На одній осі встановлені колеса з різним типорозміром та конструкцією (радіальні та діагональні).
- На окремих осях автомобіля використовуються шини з шипами та без.
(Докладніше про різну гуму на автомобілі можна прочитати в статті: «Чи можна ставити різні шини на автомобіль?»)
За встановлення коліс, які не відповідають вищевикладеним критеріям, на автовласника чекає штраф у розмірі 20-40 неоподатковуваних мінімумів доходів. Якщо порушення повториться, водій може втратити права на 3-6 місяців або отримати до 10 діб адміністративного арешту.
Рекомендації щодо заміни зимових шин
А чи потрібний взагалі закон про зимову гуму? Чи зобов'язане це питання регулюватися державою? Адже кожен автовласник відповідає на дорозі за безпеку свого транспортного засобу та недопущення шкоди життю, здоров'ю та майну всіх учасників дорожнього руху.
На жаль, це не всі розуміють і часто відкладають терміни «перевзуття» свого автомобіля, що створює небезпечні ситуації на дорозі, що призводять до людських жертв.
Автовласнику слід розуміти, що літні покришки на холоді «дубіють» і перетворюються на слизьку пластмасу. На таких покришках погіршується зчеплення та стійкість транспортного засобу на дорозі, особливо вкритої снігом або тонкою кіркою льоду. Авто у будь-який момент може повестися як «корова на льоду».
Момент, коли потрібна заміна літньої гуми на зимову, визначається середньодобовою температурою повітря. Якщо вона нижче +7 градусів за Цельсієм, слід встановити зимові шини.
При цьому в Україні є водії, які підходять до цього питання інакше і «перевзуються» за календарем, не чекаючи різкого похолодання. Наприклад, ставлять зимові шини на початку жовтня, коли ще відносно тепло, і знімають наприкінці квітня.
Цей підхід має ряд переваг:
- Зимова непогода не застане вас зненацька. Ви вже перевзулися і не переживаєте як добиратиметеся в потрібне місце;
- Ви не стоїте у чергах та не переплачуєте за шиномонтаж;
- Встановивши зимові покришки, у вас більше часу буде звикнути до поведінки автомобіля на них і змінити свій стиль водіння. Це актуально для водіїв із малим досвідом водіння.
Хтось скаже, а як же більше зношування зимової гуми в теплу погоду? Якщо у вас невеликі пробіги, то кілька тижнів такої експлуатації не завдадуть шинам жодної шкоди. Тим більше, що суттєвим знос буде при температурах вище +20°С, що у жовтні буває не часто.
Погодьтеся, таким чином завчасне «перевзуття» автомобіля на зиму дозволяє зберегти нерви, час і гроші.
Які вимоги щодо переходу на зимову гуму за кордоном?
Плануєте робочу поїздку або хочете просто побачити пам'ятки в Європі як турист? Які шини поставити, щоб до вас не виникало питань та матеріальних стягнень з боку поліції? Адже вимоги та правила переходу на шини для зими в окремо взятих країнах ЄС можуть відрізнятися кардинально. Перед відвідуванням європейських країн у холодну пору року, рекомендуємо уточнити норми законодавства у кожній державі Євросоюзу, межі яких вам доведеться перетинати під час свого турне особистим чи комерційним транспортом. І хоча в більшості регіонів ЄС, за винятком Скандинавії, зимові шини не обов'язкові до застосування, але у в'їзді на певні шосе взимку на літньому комплекті або без застосування ланцюгів протиковзання вам просто можуть відмовити.
Сьогодні в європейських країнах немає загальних правил, рекомендацій та нормативних актів, які б поширювалися по всій Європі. Однак, у 1992 році Євросоюз прийняв директиву 92/23 EEC (2-а поправка), де дав офіційне визначення щодо позначення «M+S» – це вироби, характеристики та малюнок протектора яких гарантує гарне зчеплення коліс з асфальтом, стійкість транспортного засобу дорогах і шосе, вкритих сльотою, що тане або свіжим снігом.
Дизайн протектора виробів категорії «M+S» (MUD + SNOW або «бруд + сніг») має суттєві відмінності від звичайних покришок внаслідок великих канавок у поздовжньому напрямку та ґрунтозачіпок, а також більшої відстані між ними. При пересуванні ТЗ у небезпечних погодних умовах важливим фактором є склад гумової суміші протектора. Інформації про склад та наповнювачі шини у прийнятій Директиві ЄС ви не знайдете. Хоча є визначення, що стосується позначки 3PMSF (сніжинка всередині трьох гірських піків). Таким знаком виробники позначають гуму, яка допущена для пересування зледенілим або засніженим дорожнім покриттям.
Вимоги країн Євросоюзу до встановлення зимових шин, шипів та ланцюгів протиковзання
Далі, ми вас ознайомимо з вимогами, які пред'являються у країнах Євросоюзу щодо термінів заміни покришок, необхідності або можливості перевзуття коліс та встановлення ланцюгів протиковзання.
1. Латвія
У комплект для зими мають бути «перевзуті» всі автомобілі, загальна маса яких становить до 3,5 т. Терміни використання – з 1 грудня до 1 березня.
Покришки з шипами можуть використовуватись у період з 01.10 по 01.05.
Зазвичай, ланцюги в Латвії не застосовують, але при рясних снігопадах або утворенні ожеледиці без них не обійтися.
2. Німеччина
Німці «перевзують» свої машини строго з 1 грудня. Ця традиція була закладена у 2010 році та описана у ПДР як обов'язкова до виконання. Згідно з доповненням до правил дорожнього руху, німецькі автовласники та гості повинні їздити по снігу, ожеледиці на покришках, які відповідають вимогам припису ЄС під номером 92/23/EWG. Інакше до водія буде застосовано штрафні санкції. Розмір штрафу складає 60 євро. Але який тип виробів підійде саме для вашого авто – питання відкрите та не врегульоване з боку держави.
Одні фахівці кажуть, що за засніженої погоди достатньо встановити комплект гуми з маркуванням М+S або всесезонну гуму із глибиною профілю протектора від 1,6 мм. Інші фахівці вважають такі покришки небезпечними у важких метеоумовах і рекомендують "взувати" машину в шини зі "сніжинкою", що мають профіль глибиною від 4 мм.
У Німеччині категорично не дозволяються шиповані покришки, але ланцюги можуть використовуватися у певних випадках на засніжених та складних трасах, де стоїть відповідний дорожній вказівник.
Під час руху авто по такому шосе швидкість ТЗ із встановленими на колесах ланцюгами обмежується до 50 км/год.
3. Естонія
Тут зимовий комплект гуми рекомендується до встановлення на колеса ТС з 01.12 до 28 лютого. Сезон може переміститися в одну зі сторін залежно від погоди.
Шиповані покришки використовуються з 01.11 до 01.05 – це стосується автомобілів масою до 3500 кг.
Ланцюги в Естонії застосовувати необов'язково.
4. Австрія
У цій державі перехід на сезонне «взуття» для авто є обов'язковою умовою для їзди дорогами в період 01.11 – 15.04. Австрійці вважають усі шини літніми з глибиною протектора до 4 мм. Для ТЗ типу М2 та М3, які розраховані на перевезення понад 8 пасажирів, сезон починається 01.11, а закінчується 15.03. А щодо вантажних авто категорії N2, N3 (до 3.5 т), то їм потрібно «перевзутися» з 01.11, а їздити дозволяється до 15.04. При сильних снігових опадах та появі ожеледиці на дорогах в Австрії на всіх осях авто повною масою до 3.5 т повинні бути одягнені зимові покришки або, як мінімум, ланцюги протиковзання на провідну вісь (сезон з 01.11 по 15.04). При цьому мінімальна глибина протектора для легкових авто має становити 4-5 мм, для комерційного транспорту 5-6 мм.
Покришки з шипами дозволяється ставити на автомобілі масою до 3500 кг з обмеженням швидкісного режиму до 100 км/год (автобани, шосе) та 80 км/год (дороги іншого значення).
Ланцюги ставляться на колеса під час руху шосе, де службами встановлено відповідний дорожній знак.
5. Фінляндія
Зимова гума на колеса ТЗ має бути встановлена в обов'язковому порядку з 1 грудня до 28 лютого. Глибина профілю має бути не менше 3 мм.
Шиповані шини використовуються в період з 1 листопада по 31 березня зі швидкісними обмеженнями до 100 км/год на автобанах і до 80 км/год, якщо це дорога іншого значення. Всі колеса повинні бути взуті у покришки із шипами.
Ланцюги використовувати необов'язково.
6. Чехія
У цій країні «перевзують» авто в період з 1 листопада до 1 квітня, і лише у випадку, якщо на дорозі встановлено відповідний знак.
Шиповані шини заборонені до використання.
На засніжених та обледенілих ділянках дороги за наявності дорожнього знака застосування ланцюга протиковзання є обов'язковим. Ланцюги встановлюються, як мінімум, на провідну вісь ТЗ, при цьому швидкість пересування авто обмежується до 50 км/год. На борту вантажних авто повною масою понад 7,5 тонн повинні знаходитися ланцюги протиковзання.
7. Словенія
У період з 15.11 по 15.03 всіх власників авто до 3500 кг влада зобов'язує встановлювати зимовий комплект. Терміни заміни можуть змінюватись, залежно від погодних факторів. Допускається використання зимової гуми з глибиною протектора більше ніж 4 мм, так і літніх моделей з ланцюгами протиковзання.
Шиповані шини в Словенії категорично заборонені.
Ланцюги використовуються з літньою гумою або ставляться на колеса задньої осі автомобіля з повним 4х4 приводом.
8. Румунія
Тут, як і в Україні, існують прогалини у законодавстві, яке регламентує застосування коліс узимку. Проте з 2011 року влада зобов'язала мешканців та гостей застосовувати зимові шини з 1 листопада по 31 березня.
Шини із шипами заборонені.
Наявність ланцюгів також не є догмою, хоча вони рекомендуються за поганих погодних умов.
9. Польща
У цю країну ви не заїдете на шипованих шинах. Та і їхнє застосування не є обов'язковим, хоча при погіршенні погодних умов влада рекомендує ставити комплект коліс для зими.
Застосування ланцюгів дозволяється лише на дорогах із встановленим відповідним знаком. Їх ставлять на провідну вісь ТЗ.
Спираючись на надану в даному тексті інформацію, ви зможете приблизно розуміти, коли треба переходити на зимову гуму в Україні та які вимоги до шин висуваються у країнах ЄС.
Матеріал ascania-shina.com